Trestně lze stíhat jen případy nejzávažnějších zásahů do osobnostních práv. Trestný čin pomluvy je upraven v ustanovení § 184 trestního zákoníku. Ústavní soud ve svém nedávném nálezu sp. zn. II. ÚS 474/19 zdůraznil, že je vždy nutné mít na paměti zásadu subsidiarity trestní represe a trestně lze stíhat jenom nejzávažnější případy pomluvy.
Nejvyšší správní soud při projednávání kasační stížnosti KV2 Audio International, spol. s r.o. proti Odvolacímu finančnímu ředitelství výrazně zkritizoval praxi finanční správy, která úředníky provádějící daňové kontroly motivovala cílovými odměnami. Je-li totiž výsledkem kontroly závěr, že povinnosti jsou daňovým subjektem řádně plněny, nejde o žádný debakl správce daně, který by měl být vnímán negativně.
Dne 17. října 2019 byla na Generálním sekretariátu Organizace amerických států ve Washingtonu uložena listina České republiky o přístupu k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech a k jejímu Opčnímu protokolu. Česká republika přistoupila k úmluvě jako první evropská země.
Musíte ji uhradit Občanský zákoník obsahuje v § 2933-2935 speciální úpravu dopadající na situace, kdy škodu způsobí zvíře, tedy i domácí mazlíček (např. pes). Základní pravidlo je přitom jednoduché: Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo.
Pokud má fyzická nebo právnická osoba podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem, může podat podnět k provedení kontroly. Může tak učinit na příslušném oblastním inspektorátu práce nebo u Státního úřadu inspekce práce. Kontrolu následně provede oblastní inspektorát práce.
Co se stane v případě, že dojde ke změně vlastníka pronajímaného bytu? Zaniká nájem? Musí nájemce uzavřít s novým vlastníkem (pronajímatelem) novou nájemní smlouvu? Nebo dojde k přechodu smlouvy na nového vlastníka (pronajímatele). Na tyto otázky se podíváme v článku níže.
Většina organizací již v dnešní době využívá k sebeprezentaci, marketingu či komunikaci sociální sítě (například Facebook, Twitter, Instagram). Při správě sociálních sítí je však nutné dodržovat určitá bezpečnostní pravidla. Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB) zveřejnilo 18 doporučení pro správu sociálních sítí.
Rada EU schválila dne 7. října 2019 směrnici o ochraně osob oznamujících porušení práva Evropské unie. Schválením směrnice vznikl společný minimální právní rámec pro členské státy Evropské unie v oblasti ochrany práv oznamovatelů (tzv. whistleblowerů).
Pseudonym je krycí jméno, pod kterým zejména autoři uměleckých děl publikují své díla nebo pod kterým osoby z jiného důvodu vystupují v rámci komunikace s ostatními lidmi. Může osoba právně jednat pod pseudonymem? Opověď nabízí ustanovení § 79 občanského zákoníku, kterému jsme se věnovali v článku níže.
Má provozovatel internetového vyhledávače povinnost odstranit odkazy ze všech mutací svého vyhledávače? Právo na výmaz je právem, které v určitých případech ukládá správci osobních údajů povinnost vymazat osobní údaje fyzické osoby. Provozovatelé internetových vyhledávačů mají povinnost mazat výsledky vyhledávání. Jak však u nich v praxi právo na výmaz funguje? Musí odstranit výsledky vyhledávání celosvětově?