Právo na výmaz odkazů z internetového vyhledávače

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Právo na výmaz odkazů z internetového vyhledávače
autor: Otázka na právníka, 7 Oct, 2019
Právo na výmaz odkazů z internetového vyhledávače

Má provozovatel internetového vyhledávače povinnost odstranit odkazy ze všech mutací svého vyhledávače?  Právo na výmaz je právem, které v určitých případech ukládá správci osobních údajů povinnost vymazat osobní údaje fyzické osoby. Provozovatelé internetových vyhledávačů mají povinnost mazat výsledky vyhledávání. Jak však u nich v praxi právo na výmaz funguje? Musí odstranit výsledky vyhledávání celosvětově?

Otázka pro Soudní dvůr EU


Soudní dvůr EU se zabýval otázkou, zda má provozovatel služby internetového vyhledávače (např. Google) povinnost v případě uplatnění práva na výmaz odstranit výsledky vyhledávání celosvětově, nebo má povinnost odstranit je pouze z mutací vyhledávače pro všechny členské státy EU, resp. jenom z mutace pro členský stát bydliště žadatele o odstranění odkazů. 


Rozsudek C-507/17 (Google LLC, právní nástupkyně Google Inc., proti Commission nationale de l’informatique et des libertés)


Soudní dvůr EU dospěl ve svém rozsudku k závěru, že současné unijní právo neukládá provozovateli internetového vyhledávače povinnost odstranit odkazy ze všech mutací svého vyhledávače, tedy celosvětově. Unijní právo však ukládá provozovateli internetového vyhledávače povinnost odstranit odkazy z mutací svého vyhledávače pro všechny členské státy EU. 


Provozovatel internetového vyhledávače má zároveň povinnost přijmout dostatečně účinná opatření k zajištění účinné ochrany základních práv subjektu údajů. Zároveň s odstraněním takových odkazů je tudíž nutné přijmout opatření, kterými bude uživatelům internetu vyhledávajícím jméno subjektu údajů v jednom z členských států EU účinným způsobem zabráněno v tom, aby měli prostřednictvím seznamu výsledků vyhledávání z mutace tohoto vyhledávače pro stát „mimo EU“ přístup k odkazům, jež byly předmětem této žádosti o výmaz, nebo jim toto alespoň velmi ztíží. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít