Má provozovatel internetového vyhledávače povinnost odstranit odkazy ze všech mutací svého vyhledávače? Právo na výmaz je právem, které v určitých případech ukládá správci osobních údajů povinnost vymazat osobní údaje fyzické osoby. Provozovatelé internetových vyhledávačů mají povinnost mazat výsledky vyhledávání. Jak však u nich v praxi právo na výmaz funguje? Musí odstranit výsledky vyhledávání celosvětově?
Otázka pro Soudní dvůr EU
Soudní dvůr EU se zabýval otázkou, zda má provozovatel služby internetového vyhledávače (např. Google) povinnost v případě uplatnění práva na výmaz odstranit výsledky vyhledávání celosvětově, nebo má povinnost odstranit je pouze z mutací vyhledávače pro všechny členské státy EU, resp. jenom z mutace pro členský stát bydliště žadatele o odstranění odkazů.
Rozsudek C-507/17 (Google LLC, právní nástupkyně Google Inc., proti Commission nationale de l’informatique et des libertés)
Soudní dvůr EU dospěl ve svém rozsudku k závěru, že současné unijní právo neukládá provozovateli internetového vyhledávače povinnost odstranit odkazy ze všech mutací svého vyhledávače, tedy celosvětově. Unijní právo však ukládá provozovateli internetového vyhledávače povinnost odstranit odkazy z mutací svého vyhledávače pro všechny členské státy EU.
Provozovatel internetového vyhledávače má zároveň povinnost přijmout dostatečně účinná opatření k zajištění účinné ochrany základních práv subjektu údajů. Zároveň s odstraněním takových odkazů je tudíž nutné přijmout opatření, kterými bude uživatelům internetu vyhledávajícím jméno subjektu údajů v jednom z členských států EU účinným způsobem zabráněno v tom, aby měli prostřednictvím seznamu výsledků vyhledávání z mutace tohoto vyhledávače pro stát „mimo EU“ přístup k odkazům, jež byly předmětem této žádosti o výmaz, nebo jim toto alespoň velmi ztíží.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.