Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?
autor: Otázka na právníka, 6 Jul, 2016
Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?
Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v registrovaném partnerství.Ve věci šlo o to, že Úřad městské části, odboru sociální péče a zdravotnictví, zastavil řízení o žádosti osoby žijící v registrovaném partnerství o zařazení do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli, protože  žadatel  nesplňoval podmínky stanovené zákonem – občanský zákoník, zákon o registrovaném partnerství.

Odvolání následně zamítl Magistrát hl. m. Prahy. Podstatou bylo ust. § 13 odst. 2 zákona  o registrovaném partnerství, které stanovilo zákaz osvojení osobou žijící v registrovaném partnerství. Registrovaný partner se proti rozhodnutí bránil správní žalobou, byl však neúspěšný, a proto se celá věc dostala až k Ústavnímu soudu ČR, kde se domáhal zrušení onoho ustanovení zakazujícího registrovaným partnerům osvojení dítěte.

 

Jak se k tak ožehavé věci postavil Ústavní soud?

 

Zákon o registrovaném partnerství osvojení registrovaným partnerem zakazuje

Ústavní soud konstatoval, že občanský zákoník preferuje, aby osvojiteli byli manželé, nicméně nevylučuje, aby osvojitele byla výjimečně i jiná osoba, myšleno např. i registrovaný partner. Pravdou je, že zákon o registrovaném partnerství osvojení registrovaným partnerem zakazuje, protože je podporována výchova heterosexuálním párem.

 

Současná realita - výchova dětí nesezdanými páry, singles, rozvody

Ústavní soud vyšel z judikatury, poměrů, které v současnosti panují ve společnosti, kdy velmi často dochází k výchově dětí nesezdanými páry nebo osobami žijícími singles. Současně upozornil na to, že rozvod se stal velmi přirozeným.

 

Zákony nastolily velmi nejistou situaci - ANO pokud žijete s jedincem stejného pohlaví, NE pokud jste registrovaní

Ústavní soud konstatoval, že manželství je skutečně formou těsného soužití, která je předpokladem pro osvojení dítěte, a které je v jeho zájmu. Zákony však nastolily velmi nejistou situaci. Zákonodárce připustil osvojení dítěte i jedincem,  který  nežije  v manželském  svazku,  a  nestanovil ani  žádné  omezení  v tom,  zda se jedná o osobu heterosexuální či homosexuální orientace. Na straně druhé však zakazuje, aby tento jedinec žil v registrovaném partnerství.

Výsledkem je proto stav, kdy např. osoba, která  společně  žije  s  jedincem  stejného  pohlaví,  bez  dalšího  může  požádat  o zařazení do evidence  žadatelů  vhodných  stát  se osvojiteli a  této  žádosti  bude  po  splnění  všech podmínek vyhověno, nicméně pokud v jiném – avšak fakticky zcela obdobném – případě tyto osoby  uzavřou  registrované  partnerství,  je  jim  tato  možnost  zákonem  zakázána.  Může  tak dojít  i  k takovým  značně nelogickým  případům, kdy stejná osoba podá  žádost, o níž bude zahájeno  správní  řízení,  a  teprve  po  jejím  podání  „zlegalizuje“  svůj  delší  dobu  trvající faktický  vztah  tím,  že  uzavře  registrované  partnerství,  v důsledku  čehož však přestane splňovat základní podmínku pro zařazení do příslušné evidence žadatelů o osvojení dítěte. Formální stav je tak povýšen nad stav faktický, přičemž je jasně diskriminační pro osoby žijící v registrovaném partnerství.

 

Ústavní soud konstatoval porušení principu rovného zacházení, porušení lidské důstojnosti a jiných lidských a ústavně právních práv

 

Výsledkem řízení bylo zrušení ustanovení zákona o registrovaném partnerství, které registrovaným partnerům zakazovalo osvojení. Pouhá skutečnost, že někdo uzavřel registrované partnerství tak již nemůže být překážkou toho, aby s ním bylo zahájeno řízení o zařazení do evidence uchazečů o osvojení.

 

Závěrem je nutno podotknout, že soudci Ústavního soudu nebyly ve věci jednotní, když nález obsahuje disent, nebo-li odlišné stanovisko několika soudců.

Zdroj: Nález Ústavního soudu ČR ze dne 14.6.2016, sp. zn.: Pl. ÚS. 7/15

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít