Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?
autor: Otázka na právníka, 14 Jul, 2016
Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?
 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení pojistného plnění (vyplývajícího ať již z § 28 odst. 1 a 3 zákona č. 37/2004 Sb., či   pojistných   podmínek   pojišťovny),   neboť   soukromoprávní   ujednání   dvou podnikatelských  subjektů  nemůže  vést  k  vyloučení  nebo  omezení  zákonných  nároků spotřebitele,  který  navíc  na  toto  soukromoprávní  ujednání  nemá  jakýkoliv  vliv.

Majitelka CK v úpadku odmítla vyplatit plnou cenu zájezdu, protože ta převyšovala sjednaný limit pojistného plnění

Stěžovatelé se v řízení před Obvodním soudem pro Prahu 2 po žalované obchodní společnosti Generali Pojišťovna a.s. neúspěšně domáhali zaplacení částky ve výši 7.027,- Kč s příslušenstvím, která představovala rozdíl mezi jimi zaplacenou cenou zájezdu cestovní kanceláři, která se dostala do úpadku, a částkou ve výši 49.865,- Kč, která jim byla zaplacena vedlejší účastnicí, u které byla cestovní kancelář pro případ úpadku pojištěna. Vedlejší účastnice žalovanou částku odmítla vyplatit s tím, že součet všech oprávněných nároků klientů cestovní kanceláře převýšil sjednaný limit pojistného plnění.

 

Ujednání pojišťovny s CK, které omezuje práva spotřebitele je ale voči spotřebiteli neúčinné! 

Ústavní soud tak v tomto nálezu potvrdil, že ujednání  pojišťovny  s  cestovní  kanceláří,  které  omezuje  práva  spotřebitele  zaručená právem Evropské unie a následně také ustanoveními § 6 až 8 zákona č. 159/1999 Sb., je tak ve vztahu ke spotřebiteli neúčinné, respektive jej, jako subjekt stojící mimo jimi uzavřenou smlouvu, nezavazuje, takže nemůže být promítnuto do jeho právní pozice; neposkytnutí plné náhrady by  proto  odporovalo  závazkům  České  republiky plynoucích z jejího členství v Evropské unii.

Zdroj: Nález sp. zn. IV. ÚS 2370/15 ze dne 14. června 2016

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

REGISTRACE ADVOKÁTů
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít