Archiv blogu pro rok 2017

Legislativa, o advokátních kancelářích, aktuálně

Co je obchodní tajemství?

Co a jak vlastně chrání obchodní tajemství podle evropské směrnice? U nás bylo obchodní tajemství od počátku 90. let 20. stol. upraveno v obchodním zákoníku. Ten v § 17 řadil obchodní tajemství mezi předměty práv náležejících k podniku. V roce 2016 přijala Evropská unie směrnici, která má za cíl harmonizovat právní úpravu obchodního tajemství napříč evropskými právními řády. Členské státy mají na její promítnutí do svých národních právních úprav lhůtu dva roky, a tak i v českém zákonodárství se obsah směrnice objeví v průběhu roku 2018.

Otázka na právníka, 28 Dec, 2017

Zdravotní péče v roce 2018 - co přinese nové vedení resortu?

„Hodně zdraví!“ To je to nejčastější sousloví, kterými začínají naše novoroční přání. „Na zdraví!“ přiťukneme si s rodinou a přáteli na Silvestra. Zdravotní stav je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících kvalitu života a musíme se o něj řádně starat. A jak se o naše zdraví v novém roce postará stát? 

Otázka na právníka, 22 Dec, 2017

Finance v roce 2018 - co se změní a na co si dát pozor?

Následující článek nám přiblíží změny v právních předpisech, které se v roce 2018 dotknou finanční stránky našeho každodenního života. Podíváme se na některé nejdůležitější oblasti financí: 

Otázka na právníka, 20 Dec, 2017

Akcionáři budou mít silnější zastoupení ve správě a řízení společností

Tento článek věnujeme těm z vás, kteří jste akcionáři v akciové společnosti nebo teprve uvažujete o nákupu akcií. Díky nové evropské regulaci přijaté v letošním roce totiž budou mít akcionáři silnější hlas při správě a řízení velkých korporací v Evropské unii. Cílem je, aby možné zapojení akcionářů bylo pokud možno transparentní, dlouhodobě trvající, aktivní a efektivní. Evropská unie si dále slibuje od větší hospodářské úspěšnosti velkých korporací, které mají právní formu akciové společnosti, také pozitivní vliv na celkový růst ekonomiky na vnitřním trhu, stabilitu pracovních míst a zlepšení konkurenčního prostředí.   

Otázka na právníka, 14 Dec, 2017

Jak se změní rodičovský příspěvek v roce 2018?

Změny v rodičovském příspěvku v roce 2018 přinesou více flexibility pro každého rodiče. Narození dítěte je radostnou životní událostí, která je spojena s očekáváním celé rodiny a přináší velké změny pro dosavadní pracovní uplatnění rodičů. Je to situace, která dokáže pořádně zamávat s finančními nároky fungování domácnosti. Jeden z rodičů, zpravidla je to matka, se osobně celodenně věnuje péči o dítě, na úkor výdělečné činnosti. Dočasný výpadek rodinných příjmů je naštěstí do značné míry dorovnán díky systému státního sociálního zabezpečení

Otázka na právníka, 13 Dec, 2017

Právní subjektivita a svéprávnost podle nového občanského zákoníku

V tomto krátkém článku se zaměříme na to, jak české právo v současnosti upravuje způsobilost člověka k samostatnému jednání na poli práva, tedy způsobilost k tomu, aby se člověk vlastním právním jednáním právně zavazoval k povinnosti a získával určitá práva. Nejprve je nutné rozlišit dva základní pojmy: „právní subjektivita“ a „způsobilost k právnímu jednání.“ 

Otázka na právníka, 6 Dec, 2017

Poplatky za výběr z bankomatu nejspíš zdraží

Oblast platebních služeb, která se dotýká běžného života každého z nás, je v současnosti intenzivně harmonizována evropským právem. V lednu 2018 bude účinný nový zákon o platebním styku, který je provedením evropské směrnice o platebních službách na vnitřním trhu. Nedávno přinesla tato regulace Evropské unie pozitivní zprávu pro všechny z nás, kteří rádi platí platebními kartami u obchodníků. Vybírání zvláštních poplatků za platbu kartou na prodejně, na rozdíl od jiných platebních způsobů, bude zakázáno.

Otázka na právníka, 6 Dec, 2017

Novela veterinárního zákona - co se mění?

Každý, kdo chová nějaké domácí zvíře, by se měl dozvědět, že ke dni 1. listopadu 2017 nabyla účinnosti novela zákona o veterinární péči (tzv. veterinárního zákona). Je to jedna z nejrozsáhlejších novel, která byla dosud přijata k tomuto předpisu. Poslední podobně rozsáhlé změny jsme zaznamenali v roce 2011. 

Otázka na právníka, 30 Nov, 2017

Nezletilí zaměstnanci aneb od kolika let můžete pracovat?

Z našeho portálu „Otázka na právníka“ určitě už víte, že k 1. lednu 2014 došlo k přelomové změně v českém občanském právu, kdy vstoupil do účinnosti nový občanský zákoník. Po období socialistického zákonodárství znamenal pro nás návrat k evropským demokratickým tradicím soukromého práva. Některé změny, které nový občanský zákoník přinesl, se ale v praxi moc neosvědčily a bylo potřeba je rychle napravit. K tomu posloužila první novela nového občanského zákoníku, která je účinná od 1. ledna 2017. Jednou ze záležitostí, která je dnes upravena stejně jako před přijetím nového občanského zákoníku, je způsobilost k uzavření pracovní smlouvy.

Otázka na právníka, 28 Nov, 2017

Odvolání a dovolání v novém soudním řádu

Odvolání je řádný opravný prostředek, který můžete podat v zásadě proti každému nepravomocnému rozhodnutí soudu, ať už proti rozsudku nebo usnesení. Podat odvolání nemůžete pouze v případě, kdy to je zákonem výslovně zakázáno, např. u tzv. bagatelních záležitostí, kdy předmětem sporu jsou malé peněžní částky. Naproti tomu dovolání je mimořádný opravný prostředek, který je projednáván jen u Nejvyššího soudu České republiky v Brně a je přípustný pouze ve věcech, které mají určitý význam pro utváření jednotné rozhodovací praxe českých soudů, nelze jej použít v každém běžném soudním sporu. 

Otázka na právníka, 23 Nov, 2017
PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít