Novela veterinárního zákona - co se mění?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Novela veterinárního zákona - co se mění?
autor: Otázka na právníka, 30 Nov, 2017
Novela veterinárního zákona - co se mění?

Každý, kdo chová nějaké domácí zvíře, by se měl dozvědět, že ke dni 1. listopadu 2017 nabyla účinnosti novela zákona o veterinární péči (tzv. veterinárního zákona). Je to jedna z nejrozsáhlejších novel, která byla dosud přijata k tomuto předpisu. Poslední podobně rozsáhlé změny jsme zaznamenali v roce 2011. 

Proč novela veterinárního zákona?


Důvodů pro přijetí změn, které jsou nové nyní, bylo hned několik. Na jednu stranu chce zákonodárce usnadnit některá pravidla pro drobné chovatele, např. co se týká domácích zabíjaček, na druhou stranu praxe ukázala naprostou nutnost přísnější evidence zvířat, aby se předcházelo jejich nelegálním chovům ve velkém. 

Množírny jsou negativním jevem


Tyto chovy (tzv. množírny) jsou velmi negativním jevem, protože zvířata se v nich plodí a žijí v naprosto nevyhovujících podmínkách, což se odráží na jejich zdravotním stavu a často bohužel doživotních následcích. Proto pokud kupujete pejska, dejte si pozor, jestli nepochází z takové množírny! Bohužel, slabý a nemocný pejsek by Vám nebo Vašim dětem u vánočního stromečku moc radosti nepřinesl. Snažte se zjistit co nejvíce informací o původu nabízených zvířat. Umožnění osobní návštěvy prostoru chovu je samozřejmostí. 

Novela si posvítí na chovatele psů i provozovatele útulků pro opuštěná zvířata


Novela veterinárního zákona si proto posvítí na chovatele psů i provozovatele útulků pro opuštěná zvířata a usnadní provádění úředních kontrol na místě. Navíc od 1. ledna 2020 bude zavedená povinnost, aby každý pes měl svůj čip. Potom bude možné zřídit centrální evidenci psů v České republice. Mohla by Vám v budoucnu dobře pomoci, pokud by se Vám nebo někomu ve Vašem okolí pes ztratil. Zvířecí útulky budou muset nahlásit státní veterinární správě svou existenci, aby mohly být prováděny kontroly i tam. Dnes je totiž možné se spolehnout pouze na podněty od veřejnosti. Bohužel někdy dochází i k tak vážným nedostatkům v poskytované péči zatoulaným zvířatům, které dosahují intenzity týrání zvířat. Další povinnost budou mít všichni chovatelé, kteří chovají pět a více fen starších jednoto roku. Ti budou (až na určité výjimky jasně stanovené zákonem) povinně hlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě. Úředníci pak budou oprávněni vykonávat u těchto chovatelů kontroly. 

A co domácí zabíjačky? 


Malí zemědělci mohou na základě novely provádět domácí porážky za volnějších pravidel než dosud a to nejen o masopustu! Produkce z nich se také může volně distribuovat širšímu okruhu osob mimo nejbližší rodinu hospodáře. Konkrétně v případě skotu jsou nyní přípustné porážky na farmách drobných chovatelů pro spotřebu v domácnosti a u členů rodiny u kusů ve věku až do 72 měsíců, zatímco dříve to šlo jen do 24 měsíců. 


Novela také výrazně rozšiřuje rozsah odborných veterinárních úkonů (např. při aplikaci léčiv), které může chovatel sám provádět zvířatům na svém hospodářství bez asistence veterinárního lékaře. Co se týče porážky skotu a farmově chovaných jelenovitých zvířat, už se nemusí předem žádat o povolení krajské veterinární správy, ale postačí ohlášení plánované porážky na tuto instituci nejpozději tři dny předem. Zatímco produkty ze zabijaček můžete dát jako výslužku do širšího okruhu Vaší rodiny mimo domácnost hospodáře, produkty z domácí porážky skotu musí i nyní v domácnosti chovatele zůstat. 

Prodej ze dvora


Co se týče prodeje, označuje se jako tzv. prodej ze dvora. Jde o živočišné produkty, které bude možno za zachování stanovených podmínek dodávat i přímo do restaurací a jídelen na území celé republiky. Ulovené kusy volně žijící drůbeže, jako např. zajíci nebo bažanti, budou moci být prodáváni i na trzích, pokud je předem prohlédne odborně vyškolená osoba. Takový prodej drůbeže byl dříve možný jen přímo spotřebiteli, prostřednictvím maloobchodní prodejny nebo registrovaného maloobchodního zařízení. Zjednoduší se také prodej mléka přímo od farmářů. Povinná vyšetření kvality mléka budou méně častá. Malí chovatelé krav a koz na tom ušetří finanční a administrativní náklady. 

Zvíře není subjektem práva, ale jeho objektem


Pokud Vás tato problematika zajímá více, doporučujeme se podívat nejen do zákona, ale i do prováděcí vyhlášky, kterou připravuje Ministerstvo zemědělství ČR. Pro úplnost dodejme, že zvíře není subjektem práva, ale jeho objektem. Může se stát předmětem kupní nebo darovací smlouvy, případně pronájmu apod. Nový občanský zákoník nicméně od roku 2014 uvádí, že zvíře není věcí, i když se na něj právní normy vztahující se na věci mohou podle situace také uplatnit. Nový občanský zákoník tak akcentuje, že zvíře je živá bytost a zaslouží si zvláštní zákonnou ochranu. Tu se snaží různými cestami uvádět do praxe i veterinární zákon. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít