Poplatky za výběr z bankomatu nejspíš zdraží

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Poplatky za výběr z bankomatu nejspíš zdraží
autor: Otázka na právníka, 6 Dec, 2017
Poplatky za výběr z bankomatu nejspíš zdraží

Oblast platebních služeb, která se dotýká běžného života každého z nás, je v současnosti intenzivně harmonizována evropským právem. V lednu 2018 bude účinný nový zákon o platebním styku, který je provedením evropské směrnice o platebních službách na vnitřním trhu. Nedávno přinesla tato regulace Evropské unie pozitivní zprávu pro všechny z nás, kteří rádi platí platebními kartami u obchodníků. Vybírání zvláštních poplatků za platbu kartou na prodejně, na rozdíl od jiných platebních způsobů, bude zakázáno.

Jak si banky kompenzují poplatky? 


Jenže banky někam musí promítnout náklady, které mají se zaúčtováním plateb od obchodníků. Je možné, že k tomuto účelu poslouží mezibankovní poplatky, které si banky navzájem stanovují za užívání svých bankomatů klienty jiných bank. Klienti využívají bankomaty čím dál častěji nejen k výběru hotovosti ze svého účtu, ale i k vkládání hotovosti na účet nebo provádění jednoduchých platebních transakcí. Například cestovní pojištění si můžete také sjednat přes bankomat


Některé banky nabízejí svým klientům v rámci výhodných balíčků možnost využívat všechny bankomaty v České republice zdarma, aby nemuseli hledat bankomaty jen té své banky ve snaze vyhnout se dalším poplatkům. Jenže Vaše banka musí té bance, jejíž přístroj využíváte, zaplatit, i když pro Vás je ten výběr třeba i zdarma. 

Mezibankovní poplatky zdraží 


Velké bankovní domy, které mají zcela logicky také nejdostupnější síť poboček a bankomatů, nyní oznámily, že se chystají zdražit tyto mezibankovní poplatky za využívání svých zařízení klienty ostatních bank. Chtějí totiž investovat do rozvoje sítě, kterou využívají i ostatní. Takový krok by mohl docela citelně zasáhnout malé, nově vzniklé alternativní banky, které svou konkurenční výhodu postavily na malých nákladech provozování kamenných poboček a transparentním nastavení bankovních poplatků, které jsou nízké nebo se vůbec neuplatňují. Některé tyto banky vůbec nemají vlastní bankomaty a jejich klienti se musí spolehnout na výběry „u konkurence“, jiné malé banky se rozhodly vlastní síť vybudovat dodatečně. 

Visa a Master Card zdraží pravděpodobně už od příštího roku


Mezibankovní poplatky za výběry z bankomatů jsou nyní u nás o něco nižší, než je v Evropě běžné. Velké banky tedy prosadily zvýšení poplatků, které bankám ukládají provozovatelé platebních karet. Ke zdražení pravděpodobně dojde už od příštího roku, a to u dvou největších hráčů na trhu: Visa a Master Card. Jste-li klientem malé banky, může se stát, že Vaše banka bude muset nějaké poplatky za výběry z cizích bankomatů zavést, protože k tomu bude nucená konkurenčně vysokými sazbami mezibankovních poplatků za tuto službu. 


Co s tím? Najděte si oblíbený bankomat svojí banky, upřednostněte jiné platební metody, např. internetové bankovnictví, nebo změníte účet a vyberete si raději jednu z těch největších bank, která má pobočku v každém menším městě a ve velkém městě skoro na každém rohu? Ještě není jasné, jak se k tomu bankovní strategie postaví. Možná, že se banky budou snažit zachovat úroveň dostupnosti všech bankomatů pro své klienty, a omezí tak např. počet možných výběrů v měsíci bez poplatku nebo stanoví minimální částku pro bezplatný výběr z bankomatu. Je také možné, že zdražení služby výběru z bankomatu bude mít pozitivní vliv na množství finančních prostředků daných k dispozici na rozvoj celého systému, protože zatím u nás není síť bankomatů příliš zahuštěná a v jejich dostupnosti v přepočtu na hustotu zalidnění pokulháváme za většinou evropských zemí. Skoro všude jinde v zahraničí tedy narazíte na vyšší dostupnost bankomatů než u nás. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít