Jak se změní rodičovský příspěvek v roce 2018?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak se změní rodičovský příspěvek v roce 2018?
autor: Otázka na právníka, 13 Dec, 2017
Jak se změní rodičovský příspěvek v roce 2018?

Změny v rodičovském příspěvku v roce 2018 přinesou více flexibility pro každého rodiče. Narození dítěte je radostnou životní událostí, která je spojena s očekáváním celé rodiny a přináší velké změny pro dosavadní pracovní uplatnění rodičů. Je to situace, která dokáže pořádně zamávat s finančními nároky fungování domácnosti. Jeden z rodičů, zpravidla je to matka, se osobně celodenně věnuje péči o dítě, na úkor výdělečné činnosti. Dočasný výpadek rodinných příjmů je naštěstí do značné míry dorovnán díky systému státního sociálního zabezpečení

Peněžitá pomoc v mateřství


Před narozením dítěte a ještě několik týdnů po něm má matka nárok na mateřskou dovolenou, během níž je vyplácena tzv. peněžitá pomoc v mateřství. To je dávka nemocenského pojištění a je tedy v obdobné výši, nebo dokonce ještě vyšší, než nemocenská, která se vyplácí v případě pracovní neschopnosti zaměstnance. Tuto dávku může od narození dítěte čerpat i otec nebo manžel matky, pokud se ujme péče o dítě on, ale každopádně má na ni nárok pouze osoba, která je zaměstnána nebo je OSVČ a účastní se zároveň nemocenského pojištění. Studenti, kteří nepracují na plný úvazek, nebo nezaměstnaní po uplynutí ochranné doby po skončení dřívějšího zaměstnání na ni nárok nemají. 

Rodičovský příspěvek


U rodičovského příspěvku je to jinak. To je dávka státní sociální podpory a nárok na ni mají všichni rodiče, včetně studentů a nepracujících. U pracujících pak následuje rodičovská dovolená a doba čerpání rodičovského příspěvku za dobou čerpání mateřské dovolené. 

Celkem se jedná o částku 220.000 Kč rodičovského příspěvku od státu, kterou můžete čerpat až do čtyř let věku dítěte a čtyřikrát za rok je možné změnit přesné nastavení čerpání

Jak se rodičovský příspěvek v roce 2018 změní


Na rodičovský příspěvek v roce 2018 se zaměříme v tomto článku. Novela zákona o státní sociální podpoře totiž přinese několik změn, které budou vnímat pozitivně skoro všichni rodiče. 

Přibyl do rodiny více než jeden přírůstek?


Radost budou mít hlavně rodiče, kterým přibyl do rodiny více než jeden přírůstek: narodila se jim dvojčata nebo vícerčata. Všechno se musí kupovat víckrát a náklady na běžné věci, jako stravování nebo doprava, jsou větší. Proto dostanou jejich rodiče nově od státu celkovou podporu o polovinu vyšší než ostatní (tedy celkovou částku k vyčerpání rodičovského příspěvku ve výši 330.000 Kč místo 220.000 Kč). Tato změna poslouží i rodičům vícerčat, kteří už částku 220.000 Kč vyčerpali, ale jejich dětem ještě nebyly čtyři roky. Mohou si požádat na úřadě práce o tzv. dodatečný příspěvek


Lidé s vysokými příjmy budou moci překročit dosud platnou maximální hranici 11.500 Kč rodičovského příspěvku měsíčně. Budou moci nově příspěvek čerpat kratší dobu, a to ve výši, která odpovídá jejich peněžité pomoci v mateřství, tedy odvíjí se od výše pravidelného výdělku v zaměstnání. Nejkratší doba čerpání bude představovat půl roku. Například zaměstnanec s výdělkem 30.000 Kč hrubého, což odpovídá současné průměrné mzdě, bude moci rodičovský příspěvek vyčerpat nejrychleji během deseti měsíců. 

Novinky potěší i rodiče, kteří nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství a pobírají tak pouze rodičovský příspěvek


Ti si dosud nemohli jeho výši ani dobu čerpání zvolit, nyní to však bude možné. Dnes jsou částky příspěvku pro tyto rodiče poměrně nízké, jedná se o 7.600 Kč do devíti měsíců věku dítěte a následně 3.800 Kč do jeho čtyř let. 


Upozorňujeme také na to, že novela zákona přináší některá omezení: pěstouni na přechodnou dobu nebudou mít nárok na pobírání rodičovského příspěvku na svěřené dítě. A také rodičům, kteří pobírali obdobnou dávku na své dítě v zahraničí, se získané peníze odečtou z celkové částky, kterou může vyplatit český sociální systém na stejné dítě. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít