Zdravotní péče v roce 2018 - co přinese nové vedení resortu?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Zdravotní péče v roce 2018 - co přinese nové vedení resortu?
autor: Otázka na právníka, 22 Dec, 2017
Zdravotní péče v roce 2018 - co přinese nové vedení resortu?

„Hodně zdraví!“ To je to nejčastější sousloví, kterými začínají naše novoroční přání. „Na zdraví!“ přiťukneme si s rodinou a přáteli na Silvestra. Zdravotní stav je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících kvalitu života a musíme se o něj řádně starat. A jak se o naše zdraví v novém roce postará stát? 

Významné novinky od nového roku 2018


Už v dřívějším článku na portálu „Otázka na právníka“ jsme se zmínili o navýšení dávek rodičovského příspěvku. Mezi další významné novinky, o kterých jsme už psali, je zavedení „otcovské dovolené“ pro tatínky v době bezprostředně po narození dítěte a možnost dlouhodobé ošetřovatelské péče o nemocného příbuzného a s tím spojený nárok na pracovní volnoOd nového roku 2018 dojde ke zvýšení také u dávek vyplácených z nemocenského pojištění dlouhodobě nemocným pacientům

Výše nemocenské dávky


Výše nemocenské dávky za každý kalendářní den pracovní neschopnosti je od 1. ledna 2018 určena jako 60% denního vyměřovacího základu do 30. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény, zatímco až do 60. dne nemoci se navyšuje až na 66% denního vyměřovacího základu a po 61. dni nemoci se dávka zvýší až na 72% tohoto základu. Navýšení je tedy docela výrazné, protože nyní činí výše nemocenského za kalendářní den 60 % denního vyměřovacího základu po celou dobu dočasné pracovní neschopnosti. 


Novela zákona přinesla výhodu pro současné dlouhodobě nemocné pacienty, protože i v případě nemocí, které vznikly ještě v letošním roce, se bude při překročení celkové měsíční doby trvání nemoci výše dávky počítat už podle vyššího procentního podílu

Zvýšení pravidelných plateb pojistného za tzv. státní pojištěnce


Ve financování zdravotního pojištění nastanou i další změny. Dojde ke zvýšení pravidelných plateb pojistného za tzv. státní pojištěnce, tedy lidi bez vlastních příjmů z pracovní činnosti, za které platí pojištění stát. Jedná se o děti, studenty denního studia do 26 let věku, maminky na mateřské dovolené nebo důchodce. Tedy lidi, kteří potřebují zdravotní péči v průměru o něco více než pracující dospělý člověk. 


Stát bude nově platit pojištění i za studenty doktorského postgraduálního studia v prezenční formě bez omezení věku, nejen do 26 let jako dosud. Navýšení měsíčních plateb pojistného bude postupné, a to v roce 2018, 2019 i 2020. Více peněžních prostředků v systému umožní navýšení mezd zdravotnických pracovníků. 


Lidé, kteří potřebují vyšší sociální ochranu před ohrožením chudobou, jako jsou senioři nebo rodiny s malými dětmi, uvítají také snížení ročního limitu pro celkovou finanční částku doplatků na léčiva. Pokud budou mít předepsány léky s doplatky převyšující tento limit, budou už od nich osvobozeni a dostanou tyto léky v lékárně ve výsledku zdarma. Rozdíl budou proplácet zdravotní pojišťovny. U dětí do 18 let a seniorů od 65 let do 70 let bude maximální roční částka doplatků činit 1.000 Kč, zatímco u seniorů od 70 let jen 500 Kč. 


Toto opatření určitě zvýší dostupnost kvalitních zdravotních služeb a léčivých přípravků pro lidi, kteří je potřebují a normálně by si je nemohli dovolit. Některé druhy očkování budou nově zahrnuty mezi položky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. 

Elektronické recepty na předepsané léky


Další změnou, se kterou se setkáme v lékárnách od nového roku, je povinnost vydávat elektronické recepty na předepsané léky. Pokud Vás čeká nepříjemná návštěva zubního lékaře, pak se setkáte s tím, že z veřejného zdravotního pojištění se vybraným skupinám bude hradit ekonomicky výhodnější a pro pacienty bezpečnější materiál. Opatření reaguje na mezinárodně uznaný zákaz používání amalgámových plomb pro děti a těhotné ženy, který nám předepisuje nařízení Evropské unie o používání rtuti. U dětí do 15 let a těhotných a kojících žen bude stát totiž hradit použití tzv. skloionomerního cementu místo klasického nedozovaného amalgámu. 

Paliativní péče bude hrazena v domácím prostředí


Paliativní lékařská péče, která je poskytována lidem s nevyléčitelným onemocněním v závěru jejich života, bude od roku 2018 hrazena z veřejného zdravotního pojištění i v případě, že bude poskytována v domácím prostředí mimo zdravotnické zařízení. Úhradová vyhláška pro rok 2018 počítá se zařazením domácí paliativní péče do seznamu hrazených zdravotních výkonů. Umožnění dožití nemocných lidí v jejich domovech je znakem společenského pokroku. V současné době bohužel v evropských zemích převládá nedostatek specializované paliativní péče a české opatření je třeba hodnotit pozitivně jako krok k překonání tohoto nedostatku.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít