„Hodně zdraví!“ To je to nejčastější sousloví, kterými začínají naše novoroční přání. „Na zdraví!“ přiťukneme si s rodinou a přáteli na Silvestra. Zdravotní stav je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících kvalitu života a musíme se o něj řádně starat. A jak se o naše zdraví v novém roce postará stát?
Už v dřívějším článku na portálu „Otázka na právníka“ jsme se zmínili o navýšení dávek rodičovského příspěvku. Mezi další významné novinky, o kterých jsme už psali, je zavedení „otcovské dovolené“ pro tatínky v době bezprostředně po narození dítěte a možnost dlouhodobé ošetřovatelské péče o nemocného příbuzného a s tím spojený nárok na pracovní volno. Od nového roku 2018 dojde ke zvýšení také u dávek vyplácených z nemocenského pojištění dlouhodobě nemocným pacientům.
Výše nemocenské dávky za každý kalendářní den pracovní neschopnosti je od 1. ledna 2018 určena jako 60% denního vyměřovacího základu do 30. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény, zatímco až do 60. dne nemoci se navyšuje až na 66% denního vyměřovacího základu a po 61. dni nemoci se dávka zvýší až na 72% tohoto základu. Navýšení je tedy docela výrazné, protože nyní činí výše nemocenského za kalendářní den 60 % denního vyměřovacího základu po celou dobu dočasné pracovní neschopnosti.
Novela zákona přinesla výhodu pro současné dlouhodobě nemocné pacienty, protože i v případě nemocí, které vznikly ještě v letošním roce, se bude při překročení celkové měsíční doby trvání nemoci výše dávky počítat už podle vyššího procentního podílu.
Ve financování zdravotního pojištění nastanou i další změny. Dojde ke zvýšení pravidelných plateb pojistného za tzv. státní pojištěnce, tedy lidi bez vlastních příjmů z pracovní činnosti, za které platí pojištění stát. Jedná se o děti, studenty denního studia do 26 let věku, maminky na mateřské dovolené nebo důchodce. Tedy lidi, kteří potřebují zdravotní péči v průměru o něco více než pracující dospělý člověk.
Stát bude nově platit pojištění i za studenty doktorského postgraduálního studia v prezenční formě bez omezení věku, nejen do 26 let jako dosud. Navýšení měsíčních plateb pojistného bude postupné, a to v roce 2018, 2019 i 2020. Více peněžních prostředků v systému umožní navýšení mezd zdravotnických pracovníků.
Lidé, kteří potřebují vyšší sociální ochranu před ohrožením chudobou, jako jsou senioři nebo rodiny s malými dětmi, uvítají také snížení ročního limitu pro celkovou finanční částku doplatků na léčiva. Pokud budou mít předepsány léky s doplatky převyšující tento limit, budou už od nich osvobozeni a dostanou tyto léky v lékárně ve výsledku zdarma. Rozdíl budou proplácet zdravotní pojišťovny. U dětí do 18 let a seniorů od 65 let do 70 let bude maximální roční částka doplatků činit 1.000 Kč, zatímco u seniorů od 70 let jen 500 Kč.
Toto opatření určitě zvýší dostupnost kvalitních zdravotních služeb a léčivých přípravků pro lidi, kteří je potřebují a normálně by si je nemohli dovolit. Některé druhy očkování budou nově zahrnuty mezi položky hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Další změnou, se kterou se setkáme v lékárnách od nového roku, je povinnost vydávat elektronické recepty na předepsané léky. Pokud Vás čeká nepříjemná návštěva zubního lékaře, pak se setkáte s tím, že z veřejného zdravotního pojištění se vybraným skupinám bude hradit ekonomicky výhodnější a pro pacienty bezpečnější materiál. Opatření reaguje na mezinárodně uznaný zákaz používání amalgámových plomb pro děti a těhotné ženy, který nám předepisuje nařízení Evropské unie o používání rtuti. U dětí do 15 let a těhotných a kojících žen bude stát totiž hradit použití tzv. skloionomerního cementu místo klasického nedozovaného amalgámu.
Paliativní lékařská péče, která je poskytována lidem s nevyléčitelným onemocněním v závěru jejich života, bude od roku 2018 hrazena z veřejného zdravotního pojištění i v případě, že bude poskytována v domácím prostředí mimo zdravotnické zařízení. Úhradová vyhláška pro rok 2018 počítá se zařazením domácí paliativní péče do seznamu hrazených zdravotních výkonů. Umožnění dožití nemocných lidí v jejich domovech je znakem společenského pokroku. V současné době bohužel v evropských zemích převládá nedostatek specializované paliativní péče a české opatření je třeba hodnotit pozitivně jako krok k překonání tohoto nedostatku.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.