Finance v roce 2018 - co se změní a na co si dát pozor?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Finance v roce 2018 - co se změní a na co si dát pozor?
autor: Otázka na právníka, 20 Dec, 2017
Finance v roce 2018 - co se změní a na co si dát pozor?

Následující článek nám přiblíží změny v právních předpisech, které se v roce 2018 dotknou finanční stránky našeho každodenního života. Podíváme se na některé nejdůležitější oblasti financí: 

1) DANĚ A JAK NA NĚ 


Daňové zvýhodnění na vyživované dítě

Z některých změn v daňové oblasti budou mít radost rodiče, kterým se zvýší daňové zvýhodnění na první vyživované dítě o 150 Kč měsíčně. To znamená 1.800 Kč ročně navíc do rodinného rozpočtu


Sleva na dani za vyživované dítě

Navyšuje se také sleva na dani za každé další vyživované dítě, kterou lze uplatnit v souvislosti s umístěním dítěte do školky – předškolního vzdělávacího zařízení. Sleva může být maximálně ve výši výdajů prokazatelně vynaložených za školkovné. V souvislosti s rozhodnutím o zvýšení minimální mzdy je výše této slevy na dani nyní určena částkou 12 200 Kč ročně


Důchody

Ze stejného důvodu se zvyšuje také limit pro osvobození pravidelně vypláceného důchodu – penze od daně z příjmů fyzických osob. Prohlášení ke slevě na dani můžete kromě vlastnoručního podpisu opatřit nově také elektronickým podpisem. 


Živnostníci a podnikatelé

Živnostníci a podnikatelé si musí dát pozor na výrazné snížení výdajových paušálů, a to na polovinu ve všech vymezených pásmech. Změna se dotkne bez výjimky všech daňových poplatníků uplatňujících režim paušálních výdajů. 


Zaměstnanci

Zaměstnancům přinese nový rok drobné zjednodušení daňové povinnosti: kdo má vedle hlavního pracovního poměru ještě minimální vedlejší příjem do výše 2.500 Kč, nemusí kvůli tomu podávat daňové přiznání


Vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovité věci

V případě vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovité věci jiným způsobem než přímým rozdělením této věci podle podílu jednotlivým spoluvlastníkům (tedy klasicky např. prodejem věci a rozdělením výtěžku) jsou tyto příjmy z prodeje nemovité věci osvobozeny od daní z příjmů


Osvobození od daně z příjmu - příjmy z prodeje cenných papírů, dividendy

Zrovna tak příjmy z prodeje cenných papírů, které vlastník nabyl děděním od zůstavitele a zpeněžil je do určité doby od projednání dědictví, zůstávají osvobozeny od daně z příjmů. Osvobození se týká i daně z dividend, tj. podílů na zisku, u některých typů rodinných firem a svěřenských fondů. 


2) NOVINKY V PLATEBNÍCH SLUŽBÁCH 


Hned na počátku roku 13. ledna 2018 nabývá účinnosti nový zákon o platebním styku.Už jsme o něm na portálu „Otázka na právníka“ psali dříve tady. Zákon je transpozičním předpisem evropské směrnice o platebních službách na vnitřním trhu. Kromě harmonizace právní úpravy v jednotlivých evropských zemích přinese také určité výhody pro spotřebitele


Kolik zaplatíte pokud je Vám odcizena platební karta a vznikne škoda?

Pokud ztratíte platební kartu nebo je Vám odcizena, a někdo za Vás uskuteční podvodné neautorizované transakce, nesete spoluúčast na způsobené škodě maximálně do výše 50 EUR. Dosud platí limit ve trojnásobné výši. 


Ruší se povinné příplatky za platbu kartou

Navíc se zruší povinné příplatky za platbu kartou, které nyní účtují někteří obchodníci. Na druhou stranu, lze očekávat, že toto zrušení poplatků se promítne v mírně zvýšených cenách všech poskytovaných služeb nebo prodávaného zboží. 


Souhlas s povinnou blokací při rezervaci hotelů

Při objednávání služeb přes internet s tzv. garancí platební kartou, což je časté např. při rezervaci ubytování v hotelech, bude muset klient dopředu odsouhlasit případnou blokaci prostředků na jeho účtu s přesným stanovením dotčené částky za účelem garance zaplacení za požadovanou službu. V momentě, kdy je účet za služby ze strany klienta vyrovnán, musí být blokace karty okamžitě zrušená


3) REGULACE KAPITÁLOVÝCH TRHŮ A INVESTOVÁNÍ NA NICH A DALŠÍ VEŘEJNÁ REGULACE 


Zájem státu na větší ochraně fyzických osob se projeví také v přísnější regulaci kapitálového trhu.

 

Povinná odborná zkouška pro investičné poradce

Investiční poradci budou nově povinni skládat odbornou zkoušku, což má přispět ke zvýšení kvality jimi poskytovaných služeb. 


Omezení repo-operací

Investiční podniky, což jsou banky nebo obchodníci s cennými papíry, nově nebudou oprávněny uzavírat finanční zajištění formou tzv. repo operací (tedy zajišťovacího převodu práva k cenným papírům) spolu s nepodnikajícími fyzickými osobami, pokud by předmětem transakce měl být majetek zákazníka, který jinak není určen bezprostředně k provádění obchodů na kapitálovém trhu. 


Zvýšení některých sazeb spotřebních daní

Politika ochrany životního prostředí a veřejného zdraví se naopak promítne do zvýšení některých sazeb spotřebních daní, a to daně z tabákových výrobků a ze zemního plynu určeného k pohonu motorů. Obě tyto změny jsou součástí strategie postupného navyšování těchto daňových sazeb v každém dalším kalendářním roce. 


Výdodnější odběr krve

Za rok 2017 si můžete odečíst větší nezdanitelnou část základu daně za odběr krve v případě jejího darování, a to 3.000 Kč namísto dosavadních 2.000 Kč za rok. 


Přísnější pravidla pro hazardní hry a osobní hráčské konto

Od nového roku 2018 také budou platit přísnější pravidla pro hazardní hry, výherní automaty, terminály a kasina. V restauracích a hospodách už tyto zařízení běžně nenajdete. Každý, kdo na nich bude chtít pokoušet hráčské „štěstí“, se k tomu bude muset registrovat. K registraci se musí každý hráč legitimovat vlastními osobními údaji. Vytvoří se mu osobní „hráčské konto,“ které mu umožní i nastavení určitých sebeomezujících opatření. Velmi se omezí možnost reklamy na tento druh rizikové zábavy a herny budou muset mít zatemněná okna 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít