Odvolání a dovolání v novém soudním řádu

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Odvolání a dovolání v novém soudním řádu
autor: Otázka na právníka, 23 Nov, 2017
Odvolání a dovolání v novém soudním řádu

Odvolání je řádný opravný prostředek, který můžete podat v zásadě proti každému nepravomocnému rozhodnutí soudu, ať už proti rozsudku nebo usnesení. Podat odvolání nemůžete pouze v případě, kdy to je zákonem výslovně zakázáno, např. u tzv. bagatelních záležitostí, kdy předmětem sporu jsou malé peněžní částky. Naproti tomu dovolání je mimořádný opravný prostředek, který je projednáván jen u Nejvyššího soudu České republiky v Brně a je přípustný pouze ve věcech, které mají určitý význam pro utváření jednotné rozhodovací praxe českých soudů, nelze jej použít v každém běžném soudním sporu. 

Mimořádnost dovolání po stránce procesní úpravy znamená, že se podává proti rozsudku, který již nabyl právní moci a strany se jím musí řídit bez ohledu na to, jak dovolací řízení dopadne. To se však má v budoucnu změnit. 


Nový občanský soudní řád


Ministerstvo spravedlnosti ČR plánuje v nadcházejícím období nové vlády po volbách přijmout nový občanský soudní řád. To je základní procesní předpis, podle kterého se řídí jednání českých soudů v civilním řízení. Stávající předpis je v našem právním řádu už od roku 1963 a od té doby prošel mnoha novelami, a to jak v souvislosti se změnou společenského a státního uspořádání po roce 1989, tak v důsledku mnoha dalekosáhlých změn v organizaci soudnictví, např. zřízením samostatného správního soudnictví nebo vyčleněním nesporných řízení do samostatného zákona o zvláštních řízeních soudních. 


Základ právního předpisu přijatý za minulého režimu a mnoho různých změn – to znamená, že text občanského soudního řádu ztrácí dnes logické uspořádání a přehlednost. To je také důvod, proč ministerstvo přichází s ambicí vypracovat nový občanský soudní řád, který by se měl jmenovat „civilní řád soudní“



Připomínáme, že soukromé hmotné právo již u nás prošlo rekodifikací a od roku 2014 se u nás převážně aplikují nové předpisy. 

Jaké trendy a změny můžeme očekávat v nových procesních předpisech?


Nové soudní řízení má být postaveno na třech základních zásadách

První je dispoziční zásada, která znamená, že soud se má zabývat pouze těmi otázkami, které žalobce navrhne k projednání. 

Druhým pilířem je projednací zásada (podle ní se soud zabývá právě tím, co mu strany předloží) a 

třetí je princip procesní ekonomie


Upravená by měla být také zásada koncentrace řízení, která je dnes nastavena poměrně přísně – strany musí rozhodné skutečnosti a důkazy vznést pouze do konce prvního jednání ve věci

Dovolání jako řádný opravný prostředek?


Poměrně ambiciózním návrhem je, že dovolání by mělo být nově považováno za řádný opravný prostředek. Důvodem je, aby strany nebyly nuceny plnit pravomocný rozsudek, který se ovšem následně může diametrálně změnit po rozhodnutí Nejvyššího soudu o podaném dovolání a subjekty by musely novou situaci řešit jinak, poskytnuté plnění si vrátit atd. To se dnes klidně může stát. 

Lhůta pro podání dovolání by nově měla být kratší, a to jeden měsíc. Na návrhu nového kodexu pracuje odborná komise zkušených právníků z právnických fakult v Praze a v Brně, včetně soudců se znalostí praxe. Odborná veřejnost a konec konců každý, kdo má zájem o novou úpravu soudního řízení, může k návrhu publikovanému na internetové stránce spravované Ministerstvem spravedlnosti vznést připomínky a komentáře, které pak budou zohledněny v další práci. Kompletní dokument věcného záměru zákona má 293 stran, ale na webu najdete i stručný přehled nejvýznamnějších bodů. Hledejte heslo: „civilní řád soudní.“  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít