Může osoba právně jednat pod pseudonymem?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Může osoba právně jednat pod pseudonymem?
autor: Otázka na právníka, 17 Oct, 2019
Může osoba právně jednat pod pseudonymem?

Pseudonym je krycí jméno, pod kterým zejména autoři uměleckých děl publikují své díla nebo pod kterým osoby z jiného důvodu vystupují v rámci komunikace s ostatními lidmi. Může osoba právně jednat pod pseudonymem? Opověď nabízí ustanovení § 79 občanského zákoníku, kterému jsme se věnovali v článku níže. 

Právní jednání pod pseudonymem


Člověk může pro určitý obor své činnosti nebo i pro soukromý styk vůbec přijmout pseudonym. Ten zahrnuje i krycí jména, přezdívky aj. Právní jednání pod pseudonymem není podle ustanovení § 79 odst. 1 občanského zákoníku na újmu platnosti, je-li zřejmé, kdo jednal, a nemůže-li druhá strana mít pochybnost o osobě jednajícího. Uvedené platí v mezích uplatňování soukromého práva, které je nezávislé na uplatňování práva veřejného. Avšak při uplatňování veřejného práva při styku s úřady může osoba vystupovat jen pod svým osobním jménem a příjmením zapsaným v matrice, nikoliv pod svým pseudonymem. 


Ochrana pseudonymu jako u jména


Ve chvíli, kdy určitá osoba přijme pseudonym, nemůže být pod tímto pseudonymem většinou ještě obvykle známa. Vejde-li však již pseudonym ve známost, tak podle ustanovení § 79 odst. 2 občanského zákoníku požívá stejné ochrany jako jméno. 

Člověk, který byl dotčen zpochybněním svého práva k pseudonymu, který již vešel ve známost, nebo který utrpěl újmu pro neoprávněný zásah do tohoto práva, zejména neoprávněným užitím pseudonymu, se může domáhat, aby bylo od neoprávněného zásahu upuštěno nebo aby byl odstraněn jeho následek. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít