Co je to dluhopis?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Co je to dluhopis?
autor: Otázka na právníka, 1 Aug, 2016
Co je to dluhopis?
Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní banky. Jedinou výjimkou jsou dluhopisy, které vydají územně samosprávné celky. V takovém případě je stanoven dozor ze strany Ministerstva financí.

 Náležitosti dluhopisu

Dluhopisy musí být vydány v emisích, což je soubor dluhopisů vydávaných na základě týchž emisních podmínek a majících stejný okamžik emise a stejný okamžik splatnosti.

Dluhopis by měl být výslovně jako dluhopis označen, měl by obsahovat jmenovitou hodnotu (výši plnění) a splatnost dluhu. Splatnost může být nastavena jednorázově nebo ve splátkách. Rozlišujeme krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé dluhopisy.

Dluhopis musí obsahovat prohlášení emitenta, že se zavazuje splatit dlužnou částku způsobem a v místě uvedeném v emisních podmínkách.

 

Výnos dluhopisu

je nejčastěji představován úrokovou sazbou ze jmenovité hodnoty dluhopisu. Může být však stanoven jakýmkoliv jiným způsobem. Právo na výnos dluhopisu může být od samotného dluhopisu odděleno. K tomu slouží kupón, což je cenný papír, který slouží právě k uplatnění práva na výnos z dluhopisu.

 

Další náležitosti dluhopisu

Mezi další náležitosti dluhopisu patří datum emise, emisní lhůta a objem emise. Datum emise je označení dne, ke kterému může poprvé dojít k vydání dluhopisu prvému majiteli. Emisní lhůta pak značí časové období stanovené emitentem, během kterého tento emitent nabízí cenný papír potenciálním prvonabyvatelům. Objem emise je celková jmenovitá hodnota emise dluhopisu.

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít