Změna vlastníka pronajímaného bytu

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Změna vlastníka pronajímaného bytu
autor: Otázka na právníka, 6 Nov, 2019
Změna vlastníka pronajímaného bytu

Co se stane v případě, že dojde ke změně vlastníka pronajímaného bytu? Zaniká nájem? Musí nájemce uzavřít s novým vlastníkem (pronajímatelem) novou nájemní smlouvu? Nebo dojde k přechodu smlouvy na nového vlastníka (pronajímatele). Na tyto otázky se podíváme v článku níže. 

Práva a povinnosti z nájmu přechází na nového vlastníka


Zvláštní úprava nájmu bytů se nezabývá otázkou změny vlastnického práva k pronajímané věci. Je proto nutné uplatnit obecnou právní úpravu týkající se všech nájemních smluv. Dle ustanovení § 2221 a násl. občanského zákoníku platí, že pokud dojde ke změně vlastníka věci, přejdou práva a povinnosti z nájmu dané věci na nového vlastníka. Změna v osobě vlastníka (pronajímatele) tedy nemá a priori na nájemní vztah zásadní vliv. V případě přechodu vlastnického práva (dědění) dochází k přechodu práv a povinností na nového vlastníka bez výjimek. 


U převodu vlastnického práva (směna, koupě či darování) tvoří podle ustanovení § 2221 odst. 2 občanského zákoníku výjimku takové povinnosti původního vlastníka, k nimž se zavázal nad rámec zákona a nový vlastník o těchto ujednáních nevěděl. Pokud tedy nájemní smlouva obsahovala nadstandardní podmínky (povinnosti původního vlastníka, k nimž se zavázal nad rámec zákona), je nutné o nich prokazatelně informovat nového vlastníka předem. Toto však může být pro nájemce obtížné docílit. 

Novou smlouvu není nutné podepisovat


Nedochází tudíž k automatickému zániku nájemního vztahu. Novou nájemní smlouvu proto není nutné uzavírat. V nejhorším případě jenom nedojde k přechodu některých povinností původního vlastníka, a to povinností, k nimž se zavázal nad rámec zákona a o kterých nový vlastník nevěděl. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít