Co se stane v případě, že dojde ke změně vlastníka pronajímaného bytu? Zaniká nájem? Musí nájemce uzavřít s novým vlastníkem (pronajímatelem) novou nájemní smlouvu? Nebo dojde k přechodu smlouvy na nového vlastníka (pronajímatele). Na tyto otázky se podíváme v článku níže.
Práva a povinnosti z nájmu přechází na nového vlastníka
Zvláštní úprava nájmu bytů se nezabývá otázkou změny vlastnického práva k pronajímané věci. Je proto nutné uplatnit obecnou právní úpravu týkající se všech nájemních smluv. Dle ustanovení § 2221 a násl. občanského zákoníku platí, že pokud dojde ke změně vlastníka věci, přejdou práva a povinnosti z nájmu dané věci na nového vlastníka. Změna v osobě vlastníka (pronajímatele) tedy nemá a priori na nájemní vztah zásadní vliv. V případě přechodu vlastnického práva (dědění) dochází k přechodu práv a povinností na nového vlastníka bez výjimek.
U převodu vlastnického práva (směna, koupě či darování) tvoří podle ustanovení § 2221 odst. 2 občanského zákoníku výjimku takové povinnosti původního vlastníka, k nimž se zavázal nad rámec zákona a nový vlastník o těchto ujednáních nevěděl. Pokud tedy nájemní smlouva obsahovala nadstandardní podmínky (povinnosti původního vlastníka, k nimž se zavázal nad rámec zákona), je nutné o nich prokazatelně informovat nového vlastníka předem. Toto však může být pro nájemce obtížné docílit.
Novou smlouvu není nutné podepisovat
Nedochází tudíž k automatickému zániku nájemního vztahu. Novou nájemní smlouvu proto není nutné uzavírat. V nejhorším případě jenom nedojde k přechodu některých povinností původního vlastníka, a to povinností, k nimž se zavázal nad rámec zákona a o kterých nový vlastník nevěděl.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.