Pokud má fyzická nebo právnická osoba podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem, může podat podnět k provedení kontroly. Může tak učinit na příslušném oblastním inspektorátu práce nebo u Státního úřadu inspekce práce. Kontrolu následně provede oblastní inspektorát práce.
V podnětu musí být řádně označen zaměstnavatel, proti kterému podnět směřuje (název, sídlo, IČ, místo výkonu práce, pokud je jiné než sídlo). K podnětu je vhodné přiložit kopie dokumentů dokládajících popisované skutečnosti (např. pracovní smlouvu, mzdový výměr, potvrzení o zaměstnání, výplatní lístky apod.). Podnět je možno podat písemně poštou nebo elektronicky (zde: http://epp.suip.cz/epp/index.php), osobně nebo telefonicky.
Orgány inspekce práce mají zákonnou povinnost zachovávat mlčenlivost o totožnosti toho, kdo podnět podal, stejně jako chránit jeho osobní údaje. Oznamovatel se tedy nemusí bát uvést v podnětu informace o své osobě. Po ukončení kontroly je oznamovateli (pokud uvedl doručovací adresu) zaslána písemná informace o výsledku kontroly.
Inspekce práce se nezabývá otázkami uznání nemoci z povolání a hygienickými požadavky v pracovním prostředí. Rovněž se nezabývá problematikou pomoci zaměstnancům při platební neschopnosti zaměstnavatele, záležitostmi týkajícími se daní (tedy např. potvrzení o zdanitelných příjmech, neodvádění daní apod.), sociálním a zdravotním pojištěním. V těchto otázkách tedy nemá smysl podávat podnět k inspekci práce.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.