Podnět k provedení kontroly inspektorátem práce

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Podnět k provedení kontroly inspektorátem práce
autor: Otázka na právníka, 12 Nov, 2019
Podnět k provedení kontroly inspektorátem práce

Pokud má fyzická nebo právnická osoba podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem, může podat podnět k provedení kontroly. Může tak učinit na příslušném oblastním inspektorátu práce nebo u Státního úřadu inspekce práce. Kontrolu následně provede oblastní inspektorát práce. 

Náležitosti podnětu k provedení kontroly


V podnětu musí být řádně označen zaměstnavatel, proti kterému podnět směřuje (název, sídlo, IČ, místo výkonu práce, pokud je jiné než sídlo). K podnětu je vhodné přiložit kopie dokumentů dokládajících popisované skutečnosti (např. pracovní smlouvu, mzdový výměr, potvrzení o zaměstnání, výplatní lístky apod.). Podnět je možno podat písemně poštou nebo elektronicky (zde: http://epp.suip.cz/epp/index.php), osobně nebo telefonicky. 


Orgány inspekce práce mají zákonnou povinnost zachovávat mlčenlivost o totožnosti toho, kdo podnět podal, stejně jako chránit jeho osobní údaje. Oznamovatel se tedy nemusí bát uvést v podnětu informace o své osobě. Po ukončení kontroly je oznamovateli (pokud uvedl doručovací adresu) zaslána písemná informace o výsledku kontroly. 

Co nespadá do působnosti orgánů inspekce práce


Inspekce práce se nezabývá otázkami uznání nemoci z povolání a hygienickými požadavky v pracovním prostředí. Rovněž se nezabývá problematikou pomoci zaměstnancům při platební neschopnosti zaměstnavatele, záležitostmi týkajícími se daní (tedy např. potvrzení o zdanitelných příjmech, neodvádění daní apod.), sociálním a zdravotním pojištěním. V těchto otázkách tedy nemá smysl podávat podnět k inspekci práce. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

V jaké době může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr?

Okamžité zrušení pracovního poměru je jednou z možností, jak může být ukončen předčasně pracovní…
Otázka na právníka, 10 Nov, 2016

Jak se může změnit Váš zaměstnavatel?

Dnes se podíváme na jeden ze způsobů, jakým se může změnit Váš zaměstnavatel. Zaměstnanec byl…
Otázka na právníka, 29 Nov, 2016

Agenturní zaměstnávání

Právní rámec agenturního zaměstnávání vymezuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Přestože zákon…
Otázka na právníka, 3 Jul, 2017

Za porušení podmínek nemocenské můžete dostat výpověď!

Podzimní období s proměnlivými teplotami bohužel přináší riziko náhlého onemocnění. Pokud Vaše…
Otázka na právníka, 9 Oct, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít