Za porušení podmínek nemocenské můžete dostat výpověď!

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Za porušení podmínek nemocenské můžete dostat výpověď!
autor: Otázka na právníka, 9 Oct, 2017
Za porušení podmínek nemocenské můžete dostat výpověď!

Podzimní období s proměnlivými teplotami bohužel přináší riziko náhlého onemocnění. Pokud Vaše nemoc dosáhne intenzity pracovní neschopnosti, nemusíte sice dočasně chodit do práce, ale musíte dodržovat jiné povinnosti, abyste měli v období výpadku příjmů nárok na dávku nemocenského pojištění. Víte že za porušení podmínek nemocneské můžete dostat výpověď?  Jak se na to dívá pracovní právo?

Je rozdíl mezi ukončením pracovního poměru dohodou a výpovědí?


Z právního pohledu je třeba striktně rozlišovat ukončení pracovního poměru dohodou, což je dvoustranné právní jednání, od výpovědi, ke které stačí projev jedné strany pracovní smlouvy – buď zaměstnance, nebo zaměstnavatele. 

Jako zaměstnanec můžete podat výpověď v práci z jakéhokoli důvodu nebo i bez důvodu. Máte ovšem právo na to, aby důvody byly v textu uvedeny, pokud chcete, a to i v případě dohody o rozvázání pracovního poměru. 

V případě výpovědi dané zaměstnavatelem je povinnost uvést konkrétní důvod dána přímo zákoníkem práce. Zákoník práce také vymezuje taxativní výčet důvodů, z nichž je možné dát výpověď zaměstnanci, jiné důvody nejsou dovoleny. 

Mezi stanovené důvody výpovědí patří zrušení nebo přemístění zaměstnavatele, organizační důvody (nadbytečnost zaměstnance) nebo situace, kdy zaměstnanec přestane splňovat podmínky pro vykonávanou práci (kvalifikační předpoklady). 


Počas pracovní neschopnosti nemůžete výpověď dostat, porušení léčebného režimu je ale zákonný výpovědný důvod


Dalším důvodem pro výpověď je závažné porušování předepsaných pravidel pro výkon práce, které se dříve označovalo jako porušování pracovní kázně.  

Zaměstnavatel Vám sice nemůže dát výpověď v době Vaší pracovní neschopnosti, protože ta je tzv. ochrannou dobou, upozorňujeme však na to, že případ porušení správného režimu pracovní neschopnosti je zákonným výpovědním důvodem

Porušením se rozumí porušení nastaveného léčebného režimu Vaším lékařem


Nesetrvávate počas PN v místě bydliště? 


Přítomnost v místě bydliště mimo čas vymezených vycházek kontroluje Váš zaměstnavatel a v případě delší nemoci příslušná Česká správa sociálního zabezpečení. Pokud Vás osoby oprávněné ke kontrole doma nenajdou, podají o tom hlášení Vašemu zaměstnavateli, který Vám může dát výpověď z pracovního poměru. Uvedené opatření bylo před několika lety zavedeno s cílem omezit zneužívání nemocenského pojištění. 



Dostal/a jste výpověď - co nastane dál? 


Výpovědní doba trvá dva měsíce a začíná běžet první den následujícího měsíce po podání výpovědi. To znamená, že např. pokud dostanete výpověď dne 10. října, Váš pracovní poměr skončí až ke dni 31. prosince. 

Ve výpovědní době máte nárok na pracovní volno za účelem hledání nového zaměstnání. 



Chcete namítat neplatnost výpovědi? Můžete


Pokud byste chtěli namítat neplatnost výpovědi, máte takovou možnost. Je třeba podat žalobu k soudu ve lhůtě dvou měsíců. Pokud byste zvažovali takový krok, nelze než doporučit odbornou pomoc kvalifikovaného advokáta. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít