Jak se může změnit Váš zaměstnavatel?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak se může změnit Váš zaměstnavatel?
autor: Otázka na právníka, 29 Nov, 2016
Jak se může změnit Váš zaměstnavatel?

Dnes se podíváme na jeden ze způsobů, jakým se může změnit Váš zaměstnavatel. Zaměstnanec byl zaměstnán v kavárně nacházející se v jednom obchodním centru. Jednoho dne se však dozvěděl o tom, že společnosti, která ho zaměstnávala, byla vypovězena smlouva o nájmu nebytových prostor, tudíž už v těchto prostorech podnikat nemohla, kavárnu také vyklidila. Co se však nestalo, ty samé prostory si pronajala jiná společnost, která začala provozovat také kavárnu. 

Zaměstnanec se domáhal po původním zaměstanvateli, aby mu uděloval práci 


Ten zaměstnanci sdělil, že již není jeho zaměstnavatelem, že tím je společnost, která nově převzala prostory v obchodním centru a začala zde provozovat také kavárnu. Jelikož společnost, která si prostory nově pronajala, zaměstnanci udělovat práci také odmítla, skončil celý spor u soud. 


 Jak spor dopadl? Nejvyšší soud s odkazem na ust. § 338 odst. 2 zákoníku práce rozhodl následovně. Dospěl k závěru, že k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo úkolů zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, který má za následek přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů na přejímajícího zaměstnavatele, dochází i v případě ukončení nájmu nebytových prostor, v nichž dosavadní zaměstnavatel provozuje svou činnost (plní své úkoly), a uzavření smlouvy o nájmu těchto prostor mezi pronajímatelem a novým nájemcem, který v nich pokračuje v plnění úkolů nebo činností dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu; okolnost, zda součástí nájmu nebytových prostor jsou též věci sloužící k činnosti provozované v těchto prostorech, zde není významná. 

 


Ano je to možné!


Váš zaměstnavatel se tedy může změnit prostě i jen tak, že provozovna, ve které jste doposud pracovali, začne být provozována někým jiným, s jiným vybavením, pokud se jedná o činnost stejnou nebo obdobnou. 


 Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky ze dne 14.7.2016, sp. zn.: 21 Cdo 3712/2015. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

V jaké době může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr?

Okamžité zrušení pracovního poměru je jednou z možností, jak může být ukončen předčasně pracovní…
Otázka na právníka, 10 Nov, 2016

Agenturní zaměstnávání

Právní rámec agenturního zaměstnávání vymezuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Přestože zákon…
Otázka na právníka, 3 Jul, 2017

Za porušení podmínek nemocenské můžete dostat výpověď!

Podzimní období s proměnlivými teplotami bohužel přináší riziko náhlého onemocnění. Pokud Vaše…
Otázka na právníka, 9 Oct, 2017

Nezletilí zaměstnanci aneb od kolika let můžete pracovat?

Z našeho portálu „Otázka na právníka“ určitě už víte, že k 1. lednu 2014 došlo k přelomové změně v…
Otázka na právníka, 28 Nov, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít