Dnes se podíváme na jeden ze způsobů, jakým se může změnit Váš zaměstnavatel. Zaměstnanec byl zaměstnán v kavárně nacházející se v jednom obchodním centru. Jednoho dne se však dozvěděl o tom, že společnosti, která ho zaměstnávala, byla vypovězena smlouva o nájmu nebytových prostor, tudíž už v těchto prostorech podnikat nemohla, kavárnu také vyklidila. Co se však nestalo, ty samé prostory si pronajala jiná společnost, která začala provozovat také kavárnu.
Ten zaměstnanci sdělil, že již není jeho zaměstnavatelem, že tím je společnost, která nově převzala prostory v obchodním centru a začala zde provozovat také kavárnu. Jelikož společnost, která si prostory nově pronajala, zaměstnanci udělovat práci také odmítla, skončil celý spor u soud.
Nejvyšší soud s odkazem na ust. § 338 odst. 2 zákoníku práce rozhodl následovně. Dospěl k závěru, že k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo úkolů zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, který má za následek přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů na přejímajícího zaměstnavatele, dochází i v případě ukončení nájmu nebytových prostor, v nichž dosavadní zaměstnavatel provozuje svou činnost (plní své úkoly), a uzavření smlouvy o nájmu těchto prostor mezi pronajímatelem a novým nájemcem, který v nich pokračuje v plnění úkolů nebo činností dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu; okolnost, zda součástí nájmu nebytových prostor jsou též věci sloužící k činnosti provozované v těchto prostorech, zde není významná.
Váš zaměstnavatel se tedy může změnit prostě i jen tak, že provozovna, ve které jste doposud pracovali, začne být provozována někým jiným, s jiným vybavením, pokud se jedná o činnost stejnou nebo obdobnou.
Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky ze dne 14.7.2016, sp. zn.: 21 Cdo 3712/2015.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.