Způsobil Váš pes nějakou škodu?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Způsobil Váš pes nějakou škodu?
autor: Otázka na právníka, 20 Nov, 2019
Způsobil Váš pes nějakou škodu?

Musíte ji uhradit Občanský zákoník obsahuje v § 2933-2935 speciální úpravu dopadající na situace, kdy škodu způsobí zvíře, tedy i domácí mazlíček (např. pes). Základní pravidlo je přitom jednoduché: Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. 

Co když se o zvíře v dané chvíli staral někdo jiný?


V případě, že se o zvíře starala ve chvíli způsobení škody jiná osoba, majitel má pořád povinnost uhradit vzniklou škodu. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chovala nebo jinak používala, však nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem zvířete. 

U některých zvířat existuje možnost vyvinění


Slouží-li domácí zvíře vlastníku k výkonu povolání či k jiné výdělečné činnosti nebo k obživě, anebo slouží-li jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením, vlastník se zprostí povinnosti k náhradě, pokud prokáže, že při dozoru nad zvířetem nezanedbal potřebnou pečlivost, anebo že by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti. Za týchž podmínek se povinnosti k náhradě zprostí i ten, komu vlastník zvíře svěřil. 

Jak je to v případě krádeže zvířete?


Odňala-li třetí osoba svémocně zvíře vlastníku nebo osobě, které vlastník zvíře svěřil (tedy pokud jej např. ukradla), nahradí třetí osoba škodu způsobenou zvířetem sama v případě, že vlastník nebo osoba, které vlastník zvíře svěřil, prokáže, že odnětí nemohli rozumně zabránit. Pokud toto vlastník nebo osoba, které vlastník zvíře svěřil, neprokáže nahradí škodu společně a nerozdílně s osobou, která zvíře svémocně odňala. Osoba, která zvíře svémocně odňala, se nemůže podle ustanovení § 2935 odst. 2 občanského zákoníku v žádném případě zprostit povinnosti k náhradě škody způsobené zvířetem. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít