Trestně lze stíhat jen případy nejzávažnějších zásahů do osobnostních práv. Trestný čin pomluvy je upraven v ustanovení § 184 trestního zákoníku. Ústavní soud ve svém nedávném nálezu sp. zn. II. ÚS 474/19 zdůraznil, že je vždy nutné mít na paměti zásadu subsidiarity trestní represe a trestně lze stíhat jenom nejzávažnější případy pomluvy.
Podle trestního zákoníku se pomluvy dopustí ten, kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu.
Pachatel bude za tento čin potrestán odnětím svobody až na 1 rok. Odnětím svobody až na 2 léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, dopustí-li se pomluvy tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.
A co říká Ústavní soud?
Trestní stíhání pro pomluvu přichází podle Ústavního soudu v úvahu jen v případech těch nejzávažnějších jednání a zásahů do osobnostních práv (cti a dobré pověsti jednotlivce), které nelze dostatečně napravit prostředky soukromého práva, tj. zejména prostřednictvím přiměřeného zadostiučinění (vedle zadržovacího a odstraňovacího nároku) a které zřetelně přesahují míru obvyklých lží a nepravd, jež o sobě lidé šíří v běžném životě.
Sdělování objektivně nepravdivých a poškozujících informací o jiné osobě zásadně podléhá právní ochraně, ale trestním právem na něj lze reagovat jen výjimečně. O nedostatečnosti prostředků soukromého práva lze uvažovat zejména v případě zásahů do nejintimnější osobní sféry jednotlivce či obdobně silně zraňujících zásahů, na rozdíl od např. zásahů v podnikatelském prostředí.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.