Právní poradna online

Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna

Výpověď bez odstupného

Dobrý den, je možné dát výpověď zaměstnanci z důvodů nedodání zdravotní prohlídky? Zaměstnanec je již 6 měsíců na nemocenské, prohlídku nedodal a je zde zaměstnaná 1,5 roku. Je možné podle paragrafu § 52 písm. f) nebo g) ZP dát zaměstnanci výpověď bez možnosti odstupného? Děkuji.

Zdeňka, 8. 5. 2020, 251x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, odpověď na první dotaz zní, ano, můžete dát výpověď. Pokud se zaměstnanec nepodrobí lékařské prohlídce, dochází tím na jeho straně k porušení povinností vyplývajících z právních předpisů…

Mzdy zaměstnaců.

Jsem OSVČ kavárník + 2 zaměstnanci, kteří jsou doma za 60% Snažím se využít okénka Vztahuje se na mě pomoc státu na mzdy zaměstnanců ve výši 80%?

Helena, 20. 3. 2020, 273x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, abyste mohl uplatnit po státu náhradu musíte splňovat tyto předpoklady: 1. Došlo k provedení krizového opatření 2. Právnické či fyzické osobě vznikla škoda 3. Existuje zde příčinná…

Proplacení času stráveného na cestě

Pokud bude mít zaměstnanec v pracovní smlouvě místo výkonu ČR a bude dojíždět ze sídla firmy (nebo z domova) na stavby zaměstnavatele, počítá se tento čas do pracovní doby? A má být tento přesun zaměstnanci proplacen nebo je to na rozhodnutí zaměstnavatele?

Filip, 13. 8. 2019, 583x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, obecně Vás zaměstnavatel může poslat k výkonu práce mimo sjednané místo v pracovní smlouvě. Cesta se do pracovní doby nezapočítává, avšak máte nárok na náhradu cestovného a také stravného…

Otázka Na právníka

Dobrý den, obecně Vás zaměstnavatel může poslat k výkonu práce mimo sjednané místo v pracovní smlouvě. Cesta se do pracovní doby nezapočítává, avšak máte nárok na náhradu cestovného a také stravného…

pracovní právo

D.den.Má právo zaměstnavatel požadovat po zaměstnanci , aby si sjednal pojistku pro případ ztráty či odcizení klíče, který je vydán zaměstnavatelem /zdravotnické zařízení/k přístupu do prostor pracoviště?? Mnohokrát děkuji za odpověď

Ladislava, 7. 1. 2018, 975x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

JUDr. David Borovec, Praha

Dobrý den, zaměstnavatel takovéto právo nemá, pokud se k uzavření pojistky zaměstnanec sám nezavázal v pracovní smlouvě či jakékoli jiné dohodě uzavřené se zaměstnavatelem - obecně totiž platí, že…

Může zaměstnavatel zrušit zpětně propustky od lékaře bez oznámení zaměstnanci?

Dobrý den, může zaměstnavatel zrušit zpětně propustky od lékaře bez oznámení zaměstnanci?

Zita, 5. 1. 2018, 1385x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

JUDr. David Borovec, Praha

Dobrý den, nikoli - pokud byly překážky v práci na Vaší straně odůvodněné návštěvou u lékaře řádně a včas (u plánovaných návštěv předem) nahlášeny zaměstnavateli a následně doloženy propustkami…

diskriminace zaměstnanců

Angloamericka firma v Čechách zaměstnává z nedostatku pracovních sil lidi z anglického pracovního úřadu. Vyplaci je pres Anglii kou pracovní agenturu. Tito zaměstnanci mají za stejnou praci 5 krát větší plat než ostatní. Obchází tim firma zákon o diskriminaci? Da se toto napadnout soudně???

Martin, 2. 6. 2017, 1324x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den, pokud tyto osoby vykonávají naprosto stejnou práci jak čeští zaměstnanci, pak by i jejich mzdové podmínky měly být stejné. Tím, že dochází k použití agentury se však nejedná o zaměstnance…

Lékářská prohlídka při DPČ

Krásný den, je nutno v roce 2017 zajistit zaměstnanci na DPČ lékařskou prohlídku pokud nepracuje v noci a nemá specifické nároky na prohlídku? Děkuji Brožíková

Romana, 17. 5. 2017, 1726x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

JUDr. David Borovec, Praha

Dobrý den, u zaměstnanců pracujících na DPČ není nutné provádět pracovnělékařské prohlídky, pokud se nejedná o rizikovou práci, práci v noci nebo o práci, kterou by měl vykonávat mladistvý…

Vytýkací dopis

Dobrý den, mohli by jste mi prosím poradit, zda se považuje za platné předání změny směnnosti zaměstnavatelem zaměstnanci e-mailovou formou nebo musí být písemně? Řeším případ zaměstnance, kterému poslal zaměstnavatel změnu směnnosti e-mailem 29.3.2017 (e-mail šel celému oddělení), kde jemu (i dalším zaměstnancům) naplánoval dne 6.4.2017 mimořádnou směnu, na kterou nenastoupil a nyní mu vystavil…

Vendula, 26. 4. 2017, 3384x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den, Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před…

Ochrana osobních údaju

Dobrý den, ve firmě kde pracuji personalistka dala na společný pracovní servr kam můžou všichni zaměstnanci, seznam s jejich základními platy. A někteří si daný seznam stáhli a nebo dál přeposlali. Tím pádem všichni ví kdo kolik bere. A mě by zajímalo jaký postih s toho plyne a a platí li i postih pro ty co daný seznam stáhli a nebo četli? Děkuji

Alena, 13. 4. 2017, 1213x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den, zaměstnanci, kteří si daný seznam stáhli a četli se žádnému postihu nevystavují. Jiné by to bylo pokud by jej prokazatelně šířili dál. Postihu od zaměstnavatele se vystavuje primárně…

Mzda ve výpovědní lhůtě

Dobrý den, jsem ve výpovědní lhůtě (dle §50 - výpověď jsem podal já). Firma měla v roce 2016 dobré hospodářské výsledky a nyní dává zaměstnancům bonus ve formě finanční částky. Jedná se o bonus za loňský rok, který má být vyplacen společně se mzdou za měsíc březen a měli by mít nárok všichni zaměstnanci. Zaměstnavatelem mi bylo oznámeno, že se to netýká zaměstnanců ve výpovědní lhůtě (pracovní…

L, 30. 3. 2017, 1471x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den,pokud tento roční bonus není upraven v kolektivní smlouvě ani v příslušné směrnici o odměňování, pak kriteria pro přiznání stanoví zaměstnavatel a může rozhodnout, že tento bonus se netýká…

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít