Právní poradna online

Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna

Odstupné

Dostala jsem výpověď dohodou ze zdravotních důvodů, ale na odstupné prý nemám nárok. Na či straně je pravda. Děkuji za odpověď Konečná

Dana, 3. 9. 2019, 187x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, pravda je na straně Vaší. Jde o situaci, kdy je pracovní poměr ukončen dohodou z důvodů uvedených v § 52 písm. d), zákoníku práce. A podle znění ustanovení § 67 odst. 2, zákoníku práce…

Ukončení pracovního poměru ze zdravotnich důvodů.

Dobrý večer. Jsem již 4.měsíc v PN. Nejedná se o pracovní úraz. Pracuji 2 roky Po ukončení PN budu poslána k závodnímu lékaři, který mě údajně už nemusi ze zdrav. důvodů uznat schopnou a tim vlastně ukončí muj prac. poměr. Mám v tomto případě nárok na odstupné? Dekuji

Petra, 22. 5. 2019, 939x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, pokud se jedná o ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele podle ust. § 52 písm. e) zákoníku práce, pozbyl-li jste vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku…

Nemoc z povolàní

Dobrý den jak je to z výpovědi když sem v pracovní neschopnosti a čekám na schválení nemoci z povolání chci firmě dát výpověď ze zdravotních důvodu aby měl narok na odstupné 12 měsíců platu jak to udělat děkuji

Martin, 5. 1. 2018, 766x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

JUDr. David Borovec, Praha

Dobrý den, ve Vašem případě je nejprve nutné vyčkat na potvrzení (pravomocný posudek o uznání nemoci z povolání) a teprve následně řešit se zaměstnavatelem ukončení Vašeho PP - nikoli však výpovědí…

Ukončení pracovní smlouvy a ostupné

Dobrý den měla bych dotaz mám pracovní smlouvu která mi končila 30.6.17 ale do práce na dále chodím s vědomím zaměstnavatele a teď mě šéf chce vyhodit protože se mění pracovní doba a já už jsem tu nepotřebná tak se chci prosím zeptat jestli mám nárok na odstupné protože šéf nám tvrdí ze ne.dekuji

Karolína, 6. 7. 2017, 1346x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

JUDr. David Borovec, Praha

Dobry den, pokud jste s vědomím zaměstnavatele nadále -?po skončení doby určité - vykonávala svou práci, pak můžete uplatnit pracovní poměr jako vztah založený na dobu neurčitou. Jestliže Vás tedy…

nárok na ostupné v důchodu

Dobrý den, jsem důchodce, ale pracuji. Mám pracovní smlouvu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na odstupné při propuštění pro nadbytečnost. Děkuji M. Herwigová

Magdalena, 2. 6. 2017, 1074x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

JUDr. David Borovec, Praha

Dobry den, podle zákona platí, že v případech stanovených zákonem (organizační důvody, ztráta zdravotní způsobilosti pro pracovní úraz, nemoc z povolání / ohrožení touto nemocí) ma zaměstnanec nárok…

Odstupné

Dobrý den, zajímala by mě následující situace s ohledem na nárok odstupného. Nastoupila jsem do zaměstnání a podepsala smlouvu, která byla platná od 1.11.2015 na dobu určitou do 1.12.2016. Následně jsem dala 18.8.2016 výpověd, která měla končit dnem 31.10.2016. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli na pokračování mé práce a dostala jsem smlouvu novou platnou od 1.11.2016 do 1.12.2017. Nyní…

Nikol, 9. 5. 2017, 1039x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

JUDr. David Borovec, Praha

Dobrý den, dle Vašeho dotazu Váš pracovní poměr vznikl k 1. 11. 2015 - a přes všechny peripetie bude trvat až do 31. 5. 2017 (kdy rozumím, že končí na základě dohody / výpovědi dané zaměstnavatelem…

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, v červenci mi končí RD, informovala jsem se u zaměstnavatele a ten mi sdělil, že má pracovní pozice zanikla, že pro mne práci nemá. Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na odstupné a jestli je tam nějaká výpovědní doba, když mám smlouvu na dobu neurčitou. Když mi dá výpověď dohodou, tak zaniká právo na odstupné? Předem Vám děkuji za odpověď. Chromcová

Katka, 8. 5. 2017, 1069x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

JUDr. David Borovec, Praha

Dobrý večer, k Vašemu dotazu - pokud Vám zaměstnavatel sdělil, že během Vaší rodičovské dovolené Vaše pracovní pozice zanikla, pak s Vámi bude nucen rozvázat pracovní poměr dohodou / výpovědí z…

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. K 28.2 mi zam. ukončil prac. poměr na dobu neurčitou,který trval od 1.12.2015. Zam. se rozhodl pronajmout restauraci někomu jinému. Oznámil nám to 20.2. Dále mi odmítl proplatit zbylých 19 dní dovolené. Rozhodla jsem se nepodepsat nabízenou Dohodu o ukončení prac. poměru. Mám nárok na odstupné a zam. mi musí dát podepsat Ukončení prac. poměru ze strany…

Monika, 30. 3. 2017, 1157x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den,celá věc má dvě roviny. První je postup zaměstnavatele, který není správný, zaměstnavatel Vám musí dát výpověď z důvodu ukončení činnosti zaměstnavatele s dvouměsíční výpovědní dobou a je…

dlužná mzda

Dobrý den. Potřebuji radu v této situaci: zaměstnavatel mi dluží část mzdy za měsíc leden a v případě, že mi pošle do 15.3. mzdu za měsíc únor počítá se toto jako doplatek za leden? A pokračuje tak znovu termín splatnosti dlužné částky (za únor) bez nároku na okamžité ukončení prac.poměru do 15.4? Hodlám totiž u této firmy skončit. A jaký je finanční nárok z této situace v případě okamžitého…

Jana, 8. 3. 2017, 1068x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den,mzda za únor se nepočítá jako doplatek dlužné mzdy za leden, ledaže by mzda za únor byla navýšena o nedoplatek za leden. Při okamžitém zrušení pracovního poměru máte nárok na náhradu mzdy…

Chyba zaměstnavatele

Se zam.jsem se dohodla na ukončení PP podle ust. § 49 ZP s tím, že mi bude vyplacena náhrada ve výši jednoho prům.platu. Následně mi byl doručen evidenční list důch.zabezpečení a potvrzení o zd. příjmem, kde jsme zjistila, že v údajích ročního úhrnu je rozdíl o tuto vyplacenou částku.Na chybu jsem upozornila a zaměstnavatel nyní požaduje vrácení částky 3 300 Kč s tím, že náhrada byla chybně …

Andrea, 8. 3. 2017, 1030x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den,pokud Vám byla vyplacena vyšší částka, než na kterou Vám vznikl nárok, musíte rozdíl vrátit, i když se tak stalo chybou zaměstnavatele.

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít