Právní poradna online

Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna

Výpověď bez odstupného

Dobrý den, je možné dát výpověď zaměstnanci z důvodů nedodání zdravotní prohlídky? Zaměstnanec je již 6 měsíců na nemocenské, prohlídku nedodal a je zde zaměstnaná 1,5 roku. Je možné podle paragrafu § 52 písm. f) nebo g) ZP dát zaměstnanci výpověď bez možnosti odstupného? Děkuji.

Zdeňka, 8. 5. 2020, 23x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, odpověď na první dotaz zní, ano, můžete dát výpověď. Pokud se zaměstnanec nepodrobí lékařské prohlídce, dochází tím na jeho straně k porušení povinností vyplývajících z právních předpisů…

Zálohy na důchodové pojištění

Jsem osvč na hlavní činnost, současně jsem zaměstnanec na DPP, v jednom měsíci jsem přesáhla 10000 a bylo za mě odvedeno sociální a zdravotní pojištění, stalo se tedyv tom měsíci osvč činností vedlejší?

Michaela, 11. 3. 2020, 155x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

OSVČ na vedlejší činnost můžete vykonávat, pokud máte sociální a zdravotní pojištění zaplacené z jiné výdělečné činnosti. Nejčastěji je jako vedlejší činnost bráno podnikání při tom, kdy pracujete…

Proplacení času stráveného na cestě

Pokud bude mít zaměstnanec v pracovní smlouvě místo výkonu ČR a bude dojíždět ze sídla firmy (nebo z domova) na stavby zaměstnavatele, počítá se tento čas do pracovní doby? A má být tento přesun zaměstnanci proplacen nebo je to na rozhodnutí zaměstnavatele?

Filip, 13. 8. 2019, 404x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, obecně Vás zaměstnavatel může poslat k výkonu práce mimo sjednané místo v pracovní smlouvě. Cesta se do pracovní doby nezapočítává, avšak máte nárok na náhradu cestovného a také stravného…

Otázka Na právníka

Dobrý den, obecně Vás zaměstnavatel může poslat k výkonu práce mimo sjednané místo v pracovní smlouvě. Cesta se do pracovní doby nezapočítává, avšak máte nárok na náhradu cestovného a také stravného…

Škoda

Dobrý den, měla bych dotaz. Potřebovala bych zjistit odpověď na tuto otázku. V jaké výši musí zaměstnanec uhradit škodu vzniklou zaměstnavateli, která vznikla, protože na ní včas neupozornil, neboť o ní nevěděl? Předem děkuji za odpověď.

Martina, 30. 3. 2017, 1148x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den,zaměstnanec odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli do výše 4,5 násobku svého průměrného výdělku. V plné výši odpovídá zaměstnanec za škodu pokud ji způsobí úmyslně nebo pod vlivem…

Dovolená

Dobrý den, ráda bych věděla, zda může zaměstnavatel nařídit dovolenou v prosinci, když už má zaměstnanec řádnou dovolenou vyčerpanou, s tím že zaměstnavatel chce použít dovolenou z noveho roku, na kterou ještě zaměstnanci ani nevznikl nárok. Děkuji za odpověď. Š.

Šárka, 9. 1. 2017, 1318x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den, tento postup zaměstnavatele není správný. Zaměstnavatel nemůže zaměstnanci nařídit dovolenou z fondu roku 2017 v roce 2016.

Mohu bez postihu parkovat v zónach zákazu parkování?

Dobrý den, jsem zaměstnanec firmy která se zabývá servisem a instalací v telekomunikacích (internet, televize, voip,...). Provádíme servisy i v místech, kde je zákaz zastavení, zóny, ... Chtěl jsem se zeptat jestli máme nějakou možnost parkovat na těchto místech bez postihu. Koukal jsem na sbírku zákonů a jeden paragraf by se dal do toho zahrnout, ale nejsem si jistý jestli by se dala použít.…

Miroslav, 3. 1. 2017, 1368x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den, bohužel žádnou takovouto možnost parkování bez postihu nemáte. Zákon, o kterém se zmiňujete ve Vašem dotazu od roku 2005 neplatí. Byl zrušen zákonem č. 127/2005 Sb., o…

Může se kratší pracovní doba rozvrhnout nerovnoměrně?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné sjednat pracovní dobu na 35 hodin týdně a to nerovnoměrně, pracuji jako veterinární lékař -zaměstnanec ve veterinární ordinaci, střídám se s kolegyní ve dvousměnném provozu /ranní-odpolední/, 1x za 14 dní mám celý den a co třetí víkend pracuji a to so a ne (po 2h) Zaměstnavatel mi řekl, že si musím psát docházku ne 7 hodin denně, ale 6,5h denně a 0…

Tereza, 3. 1. 2017, 1515x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den, zaměstnavatel Vám může kratší pracovní dobu (35 hodin týdně oproti standardním 40 hodinám týdně nebo 38,75 u dvousměnného pracovního režimu) rozvrhnout nerovnoměrně, s tím že průměrná…

Může se zaměstnanec bránit voči porušení svých povinností?

Pokud zaměstnanec řádně nahlásí nepřítomnost na pracovní směnu kompetentní osobě a posléze je zaměstnavatelem upozorněn na porušení právních předpisů dle ustanovení § 52 písm. g zákona č. 262/2006 Sb., a to, že stane-li se tak opětovně, zaměstnavatel bude toto řešit dle ustanovení § 52 odst. 1 písm. g) zákona č. 262/2006 Sb., má zaměstnanec proti tomuto stanovisku možnost právní obrany?

Zdeněk, 30. 12. 2016, 1500x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Petra Králová, Plzeň

Dobrý den,pokud zaměstnanci skutečně vznikne ze zákona nárok na pracovní volno z důvodu překážky na jeho straně a oznámí takovou překážku zaměstnavateli a zaměstnavatel situaci záměrně či chybně…

Prohlášení odpovědného zástupce

Dobrý den, jsem zaměstnanec s.r.o. a zaměstnavatel mne požádal o prohlášení odpovědného zástupce k provozování hostinské činnosti. Není totiž vyučen v oboru a nemá potřebnou praxi. Chtěl bych se tímto zeptat na rizika s tím spojená. Jestli třeba v případě krachu společnosti mi případní věřitelé nemohou zabavit majetek, nebo abych automaticky neručil za nějaké půjčky. Mám rodinu a nerad bych ji…

Miloslav, 22. 12. 2016, 1420x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Dobrý den Miloslave, odpovědný zástupce odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů. Tuto odpovědnost byste měl vůči Vašemu zaměstnavateli a nelze ji omezit nebo…

Dluhy bývalého přítele

Dobrý den. Bývalý přítel si na mé jméno vzal několik půjček. Nebankovní půjčky na internetu. Souhlasila jsem s první, k další nebyl můj souhlas potřeba (to já nevěděla) a toho on využil.V době půjček mi bylo 20 a já studovala, zadával o mě nepravdivé informace - příjmy, že jsem zaměstnanec atd. Slíbil, že vše zaplatí. Tyto zprávy mám uložené. Momentálně mám dluhy 80.000 a exekuci na účtě. Můžu se…

Zuzana, 19. 11. 2016, 1508x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

JUDr. Jana Švábová Ph.D., Praha

Dobrý den,v případě, že Váš bývalý přítel čerpal půjčky na Vaše jméno bez Vašeho vědomí, mohl se dopustit trestného činu úvěrového podvodu. V takovém případě můžete podat trestní oznámení. Současně…

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít