Zánik trestní odpovědnosti za neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Zánik trestní odpovědnosti za neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení
autor: Otázka na právníka, 1 May, 2019
Zánik trestní odpovědnosti za neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení

Jak zanikne trestní odpovědnost za neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby? Účinná lítost představuje jednu z okolností, které když nastanou po spáchání trestného činu, avšak dříve, než o daném činu pravomocně rozhodne soud, mohou mít za následek zánik práva státu potrestat pachatele. U neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby obsahuje trestní zákoník zvláštní ustanovení o účinné lítosti (§ 242). 

Jak funguje účinná lítost podle § 242?


Trestní odpovědnost za neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby zaniká, jestliže pachatel svou povinnost dodatečně splnil dříve, než soud prvního stupně počal vyhlašovat rozsudek. 


Není tedy nutné dodržet podmínku dobrovolnosti, která hraje významnou roli při obecné účinné lítosti (k tomu viz blíže článek Účinná lítost aneb kdy pachatel není potrestán: https://www.otazkanapravnika.eu/pravni-blog/ucinna-litost-aneb-kdy-pachatel-neni-potrestan). 


Pachatel tudíž může jednat pod nátlakem zahájeného trestního stíhání. Je to z důvodu, že fiskální zájem státu má přednost před postihem pachatelů. Vždy se však vyžaduje aktivní činnost pachatele, tzn., že pachatel musí nějakým způsobem zajistit nebo přispět k tomu, aby dlužné platby byly státu uhrazeny. 

Pokud k uhrazení dlužných částech dojde až např. prostřednictvím exekuce bez přičinění obviněného, nebudou v této části podmínky účinné lítosti splněny. 

Doplatit je nutné celou částku


Je nutné, aby pachatel doplatil celou dlužnou částku bez pokut a penále. Jednoznačně se k tomu vyjádřil Nejvyšší soud ČR v usnesení z 16. 4. 2008, sp. zn. 5 Tdo 368/2008: 

„Jestliže tedy předtím, než soud prvního stupně počal vyhlašovat rozsudek, pachatel uhradil pouze část dlužného pojistného na zdravotním a sociálním pojištění, jehož neplacením se dopustil trestní činnosti, nelze uvažovat o naplnění zákonných předpokladů ustanovení § 147a tr. zák.“ 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít