Každý z nás už asi někdy slyšel o možnosti vrátit zboží do 14 dnů bez udání důvodu. Málokdo však ví, jaké jsou přesné podmínky využití tohoto práva. Zároveň je třeba si uvědomit, že existují situace, kdy toto právo spotřebitel nemá a právě v tomto článku si shrneme základní informace.
Občanský zákoník dává spotřebiteli možnost odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů v případech, kdy spotřebitel uzavřel smlouvu s podnikatelem na dálku nebo mimo obchodní prostory.
Prakticky si lze pod těmito pojmy představit situaci, kdy nakupujeme na e-shopech, objednáváme si zboží po telefonu anebo prostřednictvím e-mailu.
Lidé se často mylně domnívají, že jim toto právo na vrácení zboží ve lhůtě 14 dnů náleží také při nakupování v kamenných prodejnách. To ovšem není pravda. Zákon takové právo neudává, avšak prodejci často ze své „dobré vůle“ dávají spotřebitelům smluvní možnost zboží vrátit do 14 dnů a na tuto skutečnost upozorňují spotřebitele na účtenkách.
Je však třeba dodat, že v případě této smluvní možnosti si mohou podnikatelé stanovit vlastní podmínky, za kterých vrácené zboží přijmou a kdy nikoli.
Nyní se vraťme k zákonné lhůtě pro odstoupení od smlouvy. Pro lepší pochopení budu vše vysvětlovat na příkladu, kdy jsme si objednali boty z e-shopu.
1. Předně nás musí po objednání e-shop upozornit, že tuto 14 denní lhůtu pro odstoupení máme. Pokud tak neučiní, prodlužuje se lhůta o jeden rok.
2. Lhůta 14 dnů běží až od převzetí zboží, nikoli od uzavření objednávky.
Běh lhůty je takto nastaven, aby se zamezilo případům, kdy doručovatel zdrží zboží například o 13 dnů a nám by pak zůstal pouze jediný den pro odstoupení.
3. 14 denní lhůta slouží k tomu, abychom si zboží vyzkoušeli. To znamená, že můžeme roztrhnout obal, otevřít krabici a boty si nazout.
Nesmíme však s obutými boty uběhnout 20 kilometrů a poté konstatovat, že nám nesedí.
4. 14 dnů máme opravdu na odstoupení od smlouvy, neznamená to tedy, že musíme v této lhůtě ještě stihnout poslat zboží zpět prodejci. Do 14 dnů musíme odstoupit a pak nám běží další lhůta 14 dnů, ve které musíme zaslat zboží zpět.
5. Prodejce nám pak do 14 dnů od odstoupení (ale ne dříve než prokážeme, že jsme zboží zaslali zpět) musí vrátit peníze, které jsme za zboží zaplatili a to včetně poštovného, které jsme zaplatili za doručení k nám.
Prodejce má povinnost uhradit pouze nejlevnější způsob dodání boží, který na e-shopu nabízí. Pro jistotu upřesňuji, že je potřeba prodejci dát vědět, že od smlouvy odstupujeme a nestačí pouze zboží zaslat zpět a čekat.
VZOR ODSTOUPENÍ OD KUPNÍ SMLOUVY UZAVŘEnÉ NA DÁLKU NAJDETE ZDE
Zároveň existuje zboží, které vrátit nelze. Jedná se zejména o hygienické pomůcky, potraviny, zboží na míru, dovolenou na konkrétní datum apod.
Autor: Natálie Ivanovská
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.