Promlčení trestní odpovědnosti

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Promlčení trestní odpovědnosti
autor: Otázka na právníka, 1 Nov, 2016
Promlčení trestní odpovědnosti

Nejčastěji o promlčecí době trestní odpovědnosti slýcháme v souvislosti s policejním týmem Tempus, který vyšetřuje „staré“ neosvětlené případy. Proč je jejich odhálení tak důležité? Trestní zákoník totiž stanoví lhůtu, kdy zaniká trestní odpovědnost.

Pokud uplyne promlčecí doba, pak policie musí trestní stíhání zastavit  


Policie nemůže pokračovat v dalším vyšetřování trestného činu, apod. I kdyby se vedělo, že daná osoba trestný čin spáchala, ale uplynula promlčecí doba, nelze s tím nic dělat. Jedním z důvodů proč tomu tak je, je skutečnost, že trestní postih za spácháný trestní čin má následovat, pokud možno následně po jeho spáchání. S plynoucí dobou od jeho spáchání se má trestní represe oslabovat, což vede k tomu, že trest, který je za spáchání trestného činu ukládán je mírnější, než takový, který by byl uložen následně po spáchání trestného činu. 


 A jaké lhůty zákon stanoví? 


Nejdelší doba je stanovena v délce 20-ti let. Taková promlčecí doba platí pro nejzávažnější trestné činy, to je takové, za které zákon umožňuje uložit výjimečný trest. Další dobou je doba 15-ti let, která platí, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně deset let. Doba 10-ti let platí, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let. Činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně tři léta, pak je promlčecí doba 5 let. V ostatních případech platí 3 letá promlčecí doba. 


 Výjimečné situace

Zákon pamatuje na výjimečné situace, za kterých stanoví, že i kdyby promlčecí doba uplnyula, tak trestní odpovědnost nezaniká. Příkladem se jedná o některé trestné činy proti lidkosti, proti míru a válečné trestné činy jako je genocida, útoky proti lidskosti, válečné trestné činy, apod. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít