Odmítnutí poskytnutí krátkodobého úvěru seniorovi jen kvůli věku je diskriminací

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Odmítnutí poskytnutí krátkodobého úvěru seniorovi jen kvůli věku  je diskriminací
autor: Otázka na právníka, 11 Aug, 2020
Odmítnutí poskytnutí krátkodobého úvěru seniorovi jen kvůli věku je diskriminací

Veřejný ochránce práv se zabýval případem sedmdesátníka, jehož žádost o úvěr byla spořitelnou zamítnuta z důvodu jeho věku.

Odmítnutí poskytnutí krátkodobého úvěru seniorovi jen kvůli věku je diskriminací

Veřejný ochránce práv se zabýval případem sedmdesátníka, jehož žádost o úvěr byla spořitelnou zamítnuta z důvodu jeho věku. Politikou předmětné spořitelny totiž bylo neposkytovat seniorům úvěry kvůli omezení rizika případných finančních ztrát. Dle ombudsmana se jednalo o diskriminaci.


Obecně k diskriminaci

Diskriminací se se obecně rozumí odlišné zacházení ve srovnatelných situacích bez rozumného odůvodnění. Důvody, které nejsou rozumné (neodůvodňují rozumně odlišné zacházení ve srovnatelných situacích), označujeme jako diskriminační. Diskriminačními důvody jsou např. rasa, etnický původ, národnost, pohlaví, sexuální orientace, věk, zdravotní postižení, náboženské vyznání, víra, světový názor atd. Zákaz diskriminace je v českém právním řádu upraven v několika právních předpisech (např. antidiskriminační zákon, zákon o ochraně spotřebitele, školský zákon, zákoník práce, zákon o některých přestupcích, zákon o právech příslušníků národnostních menšin).


U služeb krátkodobého charakteru nemůže být stanovena věková hranice

Dle názoru veřejného ochránce práv je v případě hypotečních úvěrů či životního pojištění (s ohledem na specifickou povahu těchto produktů) stanovení přiměřeně vysoké věkové hranice obecně legitimní. Avšak u služeb krátkodobého charakteru, jako je poskytování kreditních karet, krátkodobých spotřebitelských úvěrů či cestovního pojištění, může omezení horní věkovou hranicí zakládat diskriminaci z důvodu věku.

Ve výše popsaném případě odporučil ombudsman stěžovateli obrátit se na Českou národní banku. Ta označila mechanickou aplikaci horní věkové hranice za systémový nedostatek, využila svých dohledových oprávnění nad předmětnou stavební spořitelnou a dosáhla toho, že spořitelna upravila své vnitřní předpisy.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít