Ochrana spotřebitele u smluv uzavíraných na dálku

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Ochrana spotřebitele u smluv uzavíraných na dálku
autor: Otázka na právníka, 29 Feb, 2020
Ochrana spotřebitele u smluv uzavíraných na dálku

U smluv uzavíraných na dálku přiznává český právní řád spotřebiteli právo odstoupit od smlouvy, a to ve lhůtě 14 dnů. Jak je tomu v případech, kdy služba již byla v uvedené lhůtě poskytnuta, a není tudíž možné, aby spotřebitel plnění vrátil? 

Odstoupení od smlouvy u smluv uzavíraných na dálku


Prodej zboží i poskytování služeb na základě smluv uzavíraných na dálku (např. prostřednictvím internetu, telefonu s lidskou či automatickou obsluhou, elektronické pošty atd.) jsou specifické tím, že spotřebitel nemá před uzavřením smlouvy možnost si ve skutečnosti prohlédnout dané zboží anebo se seznámit s vlastnostmi dané služby. 

Aby byla tato nevýhoda spotřebitele vyvážena, přiznává český právní řád spotřebiteli v těchto případech právo odstoupit od smlouvy, a to ve lhůtě 14 dnů. V takovém případě si strany musí vzájemně vrátit plnění (např. spotřebitel musí vrátit zboží a prodejce kupní cenu). 

Jak je to ale v případě, kdy si strany už nemohou vzájemně vrátit plnění?


V některých případech podnikatel poskytne spotřebiteli sjednanou službu nebo mu například dodá digitální obsah dříve, než uplyne výše uvedená lhůta pro odstoupení od smlouvy. 

V takovém případě spotřebitel nemá právo odstoupit od smlouvy, pokud dal výslovný souhlas s plněním před uplynutím lhůty pro odstoupení a byl ze strany podnikatele poučen, že po poskytnutí služby nebo dodání digitálního obsahu nebude moci odstoupit od smlouvy. 

Nejsou-li splněny obě výše uvedené podmínky, může spotřebitel odstoupit od smlouvy i poté, co mu byla poskytnuta služba či dodán digitální obsah (avšak pořád tak musí učinit ve výše uvedené lhůtě). Podnikatele v takovém případě stíhají nepříznivé důsledky toho, že spotřebitele řádně nepoučil.

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít