Nová nemocenská dávka! – Dlouhodobé ošetřovné

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Nová nemocenská dávka! – Dlouhodobé ošetřovné
autor: Otázka na právníka, 22 Mar, 2018
Nová nemocenská dávka! – Dlouhodobé ošetřovné

Dne 1. června 2018 vejde v účinnost novela č. 310/2017 Sb., díky které dojde ke změně nejen zákoníku práce, ale také zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení nebo zákona o důchodovém či nemocenském pojištění. Poslední zmíněný zákon zavádí novou nemocenskou dávku tzv. dlouhodobé ošetřovné. Nárok na ošetřovné mají pojištěnci, kteří pečují o osobu, jejíž stav vyžaduje poskytování dlouhodobé péče v domácím prostředí.

Podmínky pro získání nároku na dávku


Zákon samozřejmě stanovuje také konkrétnější podmínky, které je třeba splnit pro vznik nároku na tuto dávku. Osoba, která vyžaduje péči, musí mít závažnou poruchu zdraví, kvůli které byla alespoň 7 dnů hospitalizována v nemocnici a je předpoklad, že po propuštění z nemocnice do domácího prostředí bude nezbytné poskytovat dlouhodobou péči minimálně po dobu 30 dnů


Péče o manžela ale třeba i tchýni


Zákon stanovuje také podmínku určitého vztahu k osobě. Nárok na dlouhodobé ošetřovné máme, pokud budeme ošetřovat manžela či registrovaného partnera a pak také jakéhokoliv příbuzného v přímé linii (naše děti, prarodiče). Zákonodárce byl i v ostatních případech vstřícný, a tak je okruh osob stanoven velmi široce. Ošetřovanou osobou může být také sourozenec, tchýně/tchán, snacha/zeť, neteř/synovec, teta/strýc, ale dokonce také manžel či registrovaný partner jakékoliv z právě zmíněných osob. Ošetřovanou může být i osoba, se kterou nemáme žádný příbuzenský vztah, ale žije s námi v jedné domácnosti alespoň 3 měsíce. 

Souhlas ošetřované osoby a zaměstnavatele


Další podmínkou je souhlas ošetřované osoby, přičemž tento souhlas může zároveň udělit pouze jednomu člověku. To znamená, že například o babičku nemohou současně pečovat dvě vnoučata zároveň. Délka pobírání dlouhodobého ošetřovnému může být maximálně 90 dnů a jeho výše činí 60 % denního základu. Problém se získáním dlouhodobého ošetřovného nám může zapříčit zaměstnavatel, který nemá povinnost souhlasit s poskytováním dlouhodobého ošetřovného v případě, že tomu brání vážné provozní důvody. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít