Může zaměstnavatel číst emaily zaměstnanců?

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Může zaměstnavatel číst emaily zaměstnanců?
autor: Otázka na právníka, 28 Jun, 2018
Může zaměstnavatel číst emaily zaměstnanců?

Přesto, že zaměstnanci nesmějí podle ustanovení § 316 zákoníku práce bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele, včetně výpočetní techniky a jeho telekomunikačních zařízení, tak zaměstnavatel nemůže bez dalšího číst emaily zaměstnanců, a tak kontrolovat, jak plní své pracovní povinnosti. Dodržování výše uvedeného zákazu ze strany zaměstnanců je totiž zaměstnavatel oprávněn kontrolovat jenom způsobem přiměřeným. 

Jak může zaměstnavatel kontrolovat zaměstnance?


Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů zaměstnavatel není oprávněn sledovat, monitorovat a zpracovávat obsah elektronické pošty zaměstnanců. Zaměstnavatel je povinen využít co nejméně invazivní metodu monitoringu. Může sledovat pouze počet došlých a odeslaných e-mailů, příp. (vznikne-li podezření ze zneužití pracovních prostředků) včetně hlavičky, tj. komu zprávy zaměstnanec píše a od koho je dostává

Zaměstnanec navíc musí být o možnosti monitoringu předem informován (např. ve vnitřním předpise). Monitoring smí být prováděn pouze v omezeném a přiměřeném rozsahu, který odpovídá stanovenému účelu kontroly daného zaměstnance

Kdy může zaměstnavatel číst obsah emailových zpráv zaměstnanců?


Jenom ve výjimečných případech, kdy existují závažné důvody (například bezprostřední ohrožení majetkových práv zaměstnavatele), může zaměstnavatel číst i obsah zpráv.

Jak má zaměstnavatel postupovat, když se jedná o soukromou zprávu?


Pokud zaměstnavatel začne číst obsah e-mailu a ukáže se, že se jedná o e-mail soukromé povahy, zaměstnavatel není oprávněn si jej dočíst (správně by jej číst ani neměl začít) či dokonce jej vyřídit. Zaměstnavatel však může po zaměstnanci požadovat, aby tuto zprávu z e-mailové schránky odstranil, případně vyřídil mimo pracovní dobu. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

Jste advokát?
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít