Ustanovení § 316 odst. 4 zákoníku práce zakazuje zaměstnavateli vyžadovat od zaměstnance informace, které bezprostředně nesouvisejí s výkonem práce a se základním pracovněprávním vztahem. Uvedené ustanovení zákoníku práce vychází z principu nezbytnosti a minimalizace zásahu do soukromí zaměstnance ze strany zaměstnavatele. Na jaké informace nemá zaměstnavatel nárok?
Informace zejména o:
- těhotenství,
- rodinných a majetkových poměrech,
- sexuální orientaci,
- původu,
- členství v odborové organizaci,
- členství v politických stranách nebo hnutích,
- příslušnosti k církvi nebo náboženské společnosti,
- trestněprávní bezúhonnosti.
Tyto informace o zaměstnanci nesmí dle daného ustanovení zákoníku práce zaměstnavatel získávat ani prostřednictvím třetích osob.
Výjimka z uvedeného pravidla Informace o těhotenství, rodinných a majetkových poměrech a trestněprávní bezúhonnosti může zaměstnavatel vyžadovat, pokud je pro to dán věcný důvod spočívající v povaze práce, která má být vykonávána, a je-li tento požadavek přiměřený, nebo v případech, kdy to stanoví zákoník práce nebo zvláštní právní předpis.
Zbylé informace nelze vyžadovat vůbec, tedy za žádných okolností.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.