Jak vyřídit reklamaci?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak vyřídit reklamaci?
autor: Otázka na právníka, 22 Feb, 2018
Jak vyřídit reklamaci?

Na vyřízení reklamace má obchodník 30 dnů. Tato lhůta počíná běžet ode dne následujícího po uplatnění reklamace a může být prodloužena pouze s Vaším souhlasem. Jestliže zboží zasíláte na reklamaci poštou, počne lhůta běžet, jakmile dojde prodávajícímu dopis a bude mít možnost se seznámit s jeho obsahem. Pokud konec lhůty vychází na víkend či svátek, prodlužuje se 30 denní lhůta na nejbližší následující pracovní den. 

(Ne)vyhovění reklamaci 


O tom, zda prodejce reklamaci vyhoví a jakým způsobem, však musí rozhodnout ihned a ve složitých případech do 3 pracovních dnů. V případě potřeby odborného posouzení vady, může být i lhůta pro rozhodnutí o reklamaci o něco delší. Jako příklad lze uvést reklamaci nefunkčního softwaru u notebooku, kde lze očekávat potřebu odborníka k tomu, aby vadu na softwaru posoudil. 


Řešení reklamace v případě vyhovění má čtyři řešení:


Prodejce buď zboží opraví, vymění za nové, poskytne slevu nebo vrátí peníze

Zákazník si v zásadě může vybírat, které řešení preferuje, avšak musí brát v potaz, zda se jedná o podstatné či nepodstatné porušení smlouvy (podstatnou/nepodstatnou vadu). 

Příběh ze života


Vše si předvedeme na jednoduchém případu. Spotřebitel přijde s reklamací zboží k prodejci 2. dubna. Jedná se o reklamaci bot. Pokud by spotřebitel reklamoval boty pouze kvůli roztřepeným tkaničkám (nepodstatné porušení), může očekávat, že mu obchodník poskytne přiměřenou slevu nebo vymění pouze tkaničky. 

Nelze však v takovém případě očekávat výměnu celých bot za nové nebo vrácení peněz. Pokud by se však u bot odlepila celá spodní podrážka, mohl by spotřebitel požadovat nejen slevu a opravu, ale také výměnu starých bot za zcela nové, anebo se dožadovat vrácení peněz. Prodejce by v tomto případě musel do 2. května reklamaci vyřídit a boty opravit, vyměnit. Tento den musí být zboží k dispozici v provozovně, kde byla reklamace uplatněna, ať už opravené nebo neopravené (v případě neuznání reklamace). 


Právo na vrácení peněz


V případě, že prodejce nevyřídí reklamaci do 30 dnů, má spotřebitel právo od smlouvy odstoupit. Může tedy požadovat vrácení peněz. Pokud by ve výše uvedeném případě prodejce kontaktoval spotřebitele například 10. května, že má opravené boty k dispozici na provozovně a nechť si je vyzvedne, mohl by spotřebitel boty odmítnout a dožadovat se vrácení peněz z důvodu nedodržení 30 denní lhůty. 


Autor: Natálie Ivanovská

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít