Co přináší nové znění zákona ČOI a zákona o ochraně spotřebitele?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Co přináší nové znění zákona ČOI a zákona o ochraně spotřebitele?
autor: Otázka na právníka, 8 Sep, 2017
Co přináší nové znění zákona ČOI a zákona o ochraně spotřebitele?

Určitě znáte nechvalně proslulé prodejce, kteří obchází domácnosti nebo zvou seniory na své předváděcí akce za účelem nabídky nevýhodného zboží. Od listopadu 2017 bude účinné nové znění zákona o České obchodní inspekci a zákona o ochraně spotřebitele, které umožní proti těmto neetickým a často také protizákonným postupům vůči spotřebitelům účinněji bojovat. 

Kontroly obchodníků pod skrytou identitou kontrolorů ČOI


Kontroloři České obchodní inspekce, kteří mají v popisu práce vykonávat kontroly konkrétních obchodníků přímo v terénu, dostanou oprávnění vystupovat pod skrytou identitou a za tím účelem se prokazovat nepravými, jednorázově účelově vydanými osobními doklady – občanskými průkazy. Pokud by se totiž prokázali svými pravými doklady a vyšlo najevo, že se jedná o kontrolující osoby, mohl by být skutečný účel kontroly zmařen již na jejím počátku. Na předváděcích akcích pro seniory se totiž typicky vyžaduje předložení občanského průkazu hned při vstupu do místnosti. 


Ochrana před zastrašováním 


Dalším důvodem je ochrana samotných kontrolorů jako fyzických osob, potažmo jejich rodinných příslušníků. Často se stávalo, že pokud prováděli kontrolu v rámci výkonu svého zaměstnání a museli se při tom prokázat občanským průkazem, došlo ke zneužití jejich osobních údajů a k následnému vydírání či zastrašování jako „pomsta“ za uloženou pokutu apod. 


Vstup do uzamčených prostor bude nyní možný


Novela také umožní inspektorům České obchodní inspekce, aby vstoupili do uzamčených prostor určených k podnikání v případě, že budou mít podezření na přítomnost nebezpečného, ohrožujícího materiálu nebo nezákonných padělků „značkového“ zboží. Prodejci z tržnic totiž byli zvyklí uzamknout své stánky a utéci, když se dozvěděli o návštěvě inspektorů. Tím vyloučili provedení kontroly zboží ve svém stánku. Tento úhybný manévr nebude již nyní možný.


ČOI jako nová složka policie?


Zatímco zastánci liberálních názorů upozorňují na skutečnost, že z České obchodní inspekce se může stát „nová složka policie,“ která bude zasahovat do lidských práv a svobod, lze důvodně očekávat, že postavení spotřebitele na trhu a ochrana jeho práv se díky těmto omezením zvýší.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít