Co je svěřenský fond?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Co je svěřenský fond?
autor: Otázka na právníka, 30 Mar, 2017
Co je svěřenský fond?

Poslední dobou se čím dál častěji mluví v nejrůznějších souvislostech o svěřenském fondu. Mnoho lidí si ovšem nedovede představit, o co se jedná. 

Co je svěřenský fond?


Svěřenský fond je vlastně vyčleněná část majetku zakladatele tohoto fondu. Tento majetek je následně svěřen do rukou správci, který se se na základě smlouvy nebo pořízení pro případ smrti o tento majetek stará a to tak, že jej drží a spravuje, aby nedošlo k jeho úbytku a pokud možno aby se rozrůstal. 

Jak to je s vlastnickým právem?


Správce tedy disponuje s vlastnickým právem, ovšem vlastnické právo nenáleží ani správci, ani zakladateli toho fondu a dokonce ani osobě, v jejíž prospěch byl fond zřízen


Svěřenský fond může vzniknout jako fond se soukromým účelem, nebo fond s účelem veřejně prospěšným


Pokud je fond zřízen se soukromým účelem, bude tento po určité době sloužit ku prospěchu určité osoby nebo na její památku anebo je zřízen za účelem dosahování zisku pro zakladatele nebo pro určenou osobu. Pokud je zřízen jako veřejně prospěšný, bude majetek předán na určenou věc či organizaci, která je prokazatelně veřejně prospěšná. 

Název a statut fondu


Svěřenský fond je možné pojmenovat jakkoli, ale musí obsahovat dodatek „svěřenský fond“. Dále se také zřizuje statut ve formě veřejné listiny, kde je určen název fondu, majetek, vymezení účelu fondu, podmínky pro plnění, určení doby trvání fondu a popř. určení osoby, v jejíž prospěch je fond zřizován (tzv. obmyšlený). Dále zde lze určit jaké další osoby kromě zakladatele a obmyšleného budou vykonávat dohled nad činností správce daného fondu. Svěřenský fond zaniká po uplynutí , na kterou byl zřízen, dále rozhodnutím soudu, dosažením svého účelu nebo pokud se všichni obmyšlení vzdají svého práva na plnění z fondu. 

Co se stane po zániku fondu?


Majetek je následně vydán obmyšlenému, pokud tento neexistuje tak zakladateli a pokud již např. zakladatel nežije, propadne majetek z fondu státu. Pokud se jedná o veřejně prospěšný fond, jehož účel nelze naplnit, bude majetek převeden dle rozhodnutí soudu na jiný svěřenský fond či právnickou osobu, která sleduje naplnění cíle podobného, k němuž byl určen původní fond.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít