Cestovka zkrachuje a vy múžete žádat plnou náhradu od pojišťovny

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Cestovka zkrachuje a vy múžete žádat plnou náhradu od pojišťovny
autor: Otázka na právníka, 30 Aug, 2017
Cestovka zkrachuje a vy múžete žádat plnou náhradu od pojišťovny

Cestovka zkrachuje a vy máte právo na plnou náhradu od pojišťovny. Ústavní soud České republiky ve svém nálezu vydaném letos v létě potvrdil své dřívější stanovisko v tom smyslu, že v případě krachu cestovní kanceláře náleží jejím klientům jako náhrada plná částka za zaplacený zájezd, který se neuskutečnil. 

Cestovní kancelář musí mít ze zákona odpovídající pojištění


Cestovní kancelář má povinnost ze zákona mít odpovídající pojištění, které umožní všechny takové částky pokrýt. Sjednaný limit pojistného plnění, který je vypočítaný podle finanční částky za celkový počet prodaných zájezdů, je věcí právního vztahu mezi pojišťovnou a cestovní kanceláří a nemůže mít negativní vliv na klienta a uspokojení jeho práv na náhradu


Když si zaplatíte drahý zahraniční zájezd s cestovní kanceláří, nemusíte mít strach, že kancelář zkrachuje a vy své peníze už neuvidíte


Potvrdil to Ústavní soud a navázal na svůj právní názor již dříve deklarovaný v obdobných případech. Podle Ústavního soudu je nejdůležitějším zájmem naplnění požadavku ochrany spotřebitele. To vyplývá z převládajícího výkladu českého práva a také závazků v rámci evropského práva. 


V uvedeném případě si stěžovatelé zakoupili zájezd do Turecka a zaplatili polovinu ceny jako zálohu. Do Turecka už ale neodjeli, protože zvolená cestovní kancelář mezitím zkrachovala. Od pojišťovny dostali náhradu ve zlomkové výši v poměru k zaplaceným částkám, s odůvodněním, limit pojistného plnění ve smlouvě sjednané s cestovní kanceláří neumožňoval více. Když se klienti domáhali svého práva u soudu, došlo k tomu, že Obvodní soud pro Prahu 8 jim finanční náhradu přiznal, ale odvolací Městský soud v Praze rozhodnutí otočil a jejich žalobu zamítl. Tak se obrátili s ústavní stížností k Ústavnímu soudu ČR. 


Uvedený případ byl složitý z toho důvodu, že v době, kdy se odehrály rozhodné skutečnosti, bylo souběžně více právních úprav a bylo nutné výkladem určit, která bude nejvhodnější. 


Od 1. ledna 2017 funguje nová zákonná úprava pojištění cestovních kanceláří proti úpadku


Dnes už by se to nemohlo stát, protože od 1. ledna 2017 funguje nová zákonná úprava pojištění cestovních kanceláří proti úpadku, která vyžaduje takové limity, aby pokryly případné závazky vůči všem klientům v případě bankrotu


Kdybyste měli za to, že k ochraně Vašich práv je třeba využít možnost podání ústavní stížnosti, pak platí, že pokud sami nemáte magisterské právnické vzdělání, je nutné nechat se zastoupit advokátem. Neváhejte se obrátit v takovém případě na odborníky na portálu „Otázka na právníka“.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít