Automatické prodlužování smlouvy operátorem?

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Automatické prodlužování smlouvy operátorem?
autor: Otázka na právníka, 8 Mar, 2018
Automatické prodlužování smlouvy operátorem?

Od září 2017 operátoři již nemohou bez Vašeho souhlasu automaticky prodlužovat smlouvu na dobu určitou. Dne 2. září 2017 totiž vešla v účinnost novela č. 252/2017 Sb., kterou se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích. 

Smlouva nemůže být prodloužena bez Vašeho souhlasu! 


Daný zákon se týká smluv mezi spotřebiteli a podnikateli uzavřenými např. na poskytování mobilních tarifů nebo připojení k internetu. Od novely se všechny smlouvy (nejen nové ale i dříve uzavřené) musí řídit novými pravidly. Mimo jiné již nelze automaticky prodlužovat smlouvy bez prokazatelného souhlasu spotřebitele. Dříve přitom bylo zcela běžné, že pokud si zákazník nepohlídal dané rozmezí, ve kterém mohl odmítnout prodloužení smlouvy (nazývané tako jako prolongace), operátor si spotřebitele prostřednictvím smlouvy zavázal na další dva roky, aniž o tom on věděl. Spotřebitelům poté nezbývalo než zaplatit nemalé částky za předčasné ukončení, anebo vyčkat další dva roky a lhůtu si příště lépe pohlídat. 

Výpovědní doba nesmí být delší než 30 dnů! 


Zákon myslí na spotřebitele také v případě, že se k prodloužení smlouvy již dobrovolně zavázali. Dle § 63 odst. 1 písm. g) nově totiž nesmí výpovědní doba překročit 30 dnů. Dříve přitom bývala běžně výpovědní doba 3 měsíce. Přestože novela zákona platí již několik měsíců, jsou stále poskytovatelé, kteří neuvedli všeobecné obchodní podmínky do souladu se zákonem, a nadále uvádí např. ono automatické prodlužování či výpovědní dobu 3 měsíce. 

Ustanovení z všeobecných obchodních podmínek, která nejsou v souladu se zákonem, jsou neplatná, a tak Vás jejich znění nemusí tolik trápit. V případě nedodržování zákonných podmínek přitom hrozí společnostem dle zákona o elektronických komunikacích až několika miliónové pokuty. V případě podezření vyhledejte právní pomoc nebo se obraťte na dozorový orgán – Českou obchodní inspekci. 


Autor: Natálie Ivanovská

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

Jste advokát?
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít