Zmeškání lhůty pro nahlížení do spisu lze napravit po skončení nouzového stavu

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Zmeškání lhůty pro nahlížení do spisu lze napravit po skončení  nouzového stavu
autor: Otázka na právníka, 1 Jul, 2020
Zmeškání lhůty pro nahlížení do spisu lze napravit po skončení nouzového stavu

Dnem 18. května 2020 začíná běžet patnáctidenní lhůta pro ty, kdo v důsledku nouzového stavu nemohli uplatnit své právo nahlédnout do spisu. Mohou podat žádost o prominutí zmeškání úkonu a současně tento úkon provést.

Zmeškání lhůty pro nahlížení do spisu lze napravit po skončení nouzového stavu


Dnem 18. května 2020 (tedy dnem následujícím po skončení nouzového stavu) začíná běžet patnáctidenní lhůta pro ty, kdo v důsledku nouzového stavu nemohli uplatnit své právo nahlédnout do spisu. Mohou podat žádost o prominutí zmeškání úkonu a současně tento úkon provést.


Nouzový stav mohl omezit výkon práv

I během nouzového stavu mají lidé zachováno právo nahlížet do spisu včetně práva na pořízení kopie ze spisu či jeho části. Nahlížet je možné nejen do spisů v neukončených (běžících) správních řízení, ale i do spisů již pravomocně ukončených řízení. V důsledku omezení v rámci nouzového stavu se však mohlo stát, že někteří lidé nemohli v rámci stanovené lhůty využít své právo. Týká se to nejen výše avizovaného práva na nahlížení do spisu, ale také dalších procesních úkonů, a to např. podání odvolání proti usnesení o odepření nahlédnutí do spisu aj. Tito lidé však o své právo nepřišli.


Žádost o prominutí zmeškání úkonu

Ve lhůtě 15 dnů ode dne ukončení nouzového stavu (tedy ode dne 18. května 2020) mohou správnímu úřadu podat žádost o prominutí zmeškání úkonu a současně tento úkon provést (tedy např. zaslat odvolání, požádat o nahlédnutí do spisu). Zmeškaný úkon je nezbytné provést současně s žádostí o prominutí zmeškání úkonu.

Tito lidé tak nepřijdou o možnost získat informace o aktuálním stavu správního řízení a zvolit následně účinný způsob ochrany svých práv a zájmů.


Rozhodnutí správního orgánu o prominutí zmeškání úkonu

Správní orgán rozhoduje o prominutí zmeškání úkonu usnesením. To bude obsahovat jenom stručné odůvodnění odkazující na vyhlášení nouzového stavu, který bránil účastníkovi řízení v provedení úkonu. Správní orgán může jedním usnesením prominout více úkonů v rámci toho samého řízení. Usnesení o prominutí zmeškání úkonu musí správní orgán oznámit všem účastníkům řízení, kteří proti němu mohou podat odvolání.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít