Zkušební doba v pracovní smlouvě

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Zkušební doba v pracovní smlouvě
autor: Otázka na právníka, 14 Jan, 2018
Zkušební doba v pracovní smlouvě

Obvykle se v pracovní smlouvě sjednává zkušební doba, která slouží k tomu, aby si zaměstnanec i zaměstnavatel ověřili, že volba nového pracovního místa a osoby na jeho obsazení byla správná a že spolupráce má perspektivu trvalého bezproblémového fungování. 

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době


Ve zkušební době může jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel pracovní poměr jednostranně zrušit bez uvedení důvodu, s okamžitými právními následky, jakmile jeho projev vůle dojde druhé straně. Je to praktické zejména tehdy, když zaměstnanec nezvládá zadané úkoly a je jasné, že nemá význam ho na dané pozici dlouhodobě zaměstnávat. Pracovník také může zjistit, že mu pracovní podmínky na novém místě nevyhovují a že by ho práce dlouhodobě neuspokojovala, tak má možnost jednoduše odejít. 

Pracovní neschopnost a zkušební doba


Zaměstnanec je proti ukončení pracovního poměru chráněn v době pracovní neschopnosti. Bohužel se ale stává, že pracovní poměr je mu zrušen ve zkušební době později - po ukončení nemoci a návratu do práce. Někteří zaměstnavatelé nechtějí pracovníky, u kterých hrozí častá nepřítomnost z důvodu dočasné pracovní neschopnosti. 

Vzhledem k tomu, že zrušení pracovního poměru ve zkušební době je možné bez udání důvodu a také se tak činí, neobsahuje zákoník práce bohužel žádnou ochranu častěji nemocných lidí vůči takovému postupu

Délka zkušební doby


Zkušební doba může být nejdéle tříměsíční, popř. u vedoucích pracovníků šestiměsíční. Protože účelem zkušební doby je vyzkoušet si fungování spolupráce na pracovišti, prodlužuje se zkušební doba o každou nepřítomnost zaměstnance, např. dovolenou nebo pracovní neschopnost. Proto není možné, aby zkušební doba uplynula během dovolené nebo nemocenské a zaměstnance, který se z ní vrátí, by už ve zkušební době nešlo propustit. Některé firmy ve zkušební době vůbec nedávají dovolenou, pro to sice neexistuje přímá opora v zákoníku práce, ovšem vzhledem k tomu, že dovolenou přiděluje zaměstnavatel, je to možné. 


Jak lze ukončit pracovní poměr po uplynutí zkušební doby?


Po uplynutí zkušební doby lze pracovní poměr zrušit jednostranně a okamžitě pouze v mimořádných situacích závažného porušení povinností, kdy přichází v úvahu tzv. okamžité zrušení pracovního poměru. V běžných situacích je možná pouze výpověď z pracovního poměru s dvouměsíční výpovědní dobou nebo dohoda o rozvázání pracovního poměru, která předpokládá shodný projev vůle obou smluvních stran. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

V jaké době může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr?

Okamžité zrušení pracovního poměru je jednou z možností, jak může být ukončen předčasně pracovní…
Otázka na právníka, 10 Nov, 2016

Jak se může změnit Váš zaměstnavatel?

Dnes se podíváme na jeden ze způsobů, jakým se může změnit Váš zaměstnavatel. Zaměstnanec byl…
Otázka na právníka, 29 Nov, 2016

Agenturní zaměstnávání

Právní rámec agenturního zaměstnávání vymezuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Přestože zákon…
Otázka na právníka, 3 Jul, 2017

Za porušení podmínek nemocenské můžete dostat výpověď!

Podzimní období s proměnlivými teplotami bohužel přináší riziko náhlého onemocnění. Pokud Vaše…
Otázka na právníka, 9 Oct, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít