Máte s přáteli či spoluobčany společný zájem či koníček, máte společensky prospěšný nápad? Založte spolek. Právní úprava spolku je zakotvena v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, konkrétně v ustanoveních § 214 až 302. Spolek, dříve občanské sdružení, je nejrozšířenější formou neziskové organizace. Zjistěte, jak spolek založit, jak ho nazvat a co obsahují stanovy spolku.
Hlavním účelem spolku je naplňování společného zájmu jeho členů a je proto ideální formou právnické osoby pro ty, kteří se chtějí sdružovat na základě určité zájmové činnosti. Typicky se mezi spolky řadí sportovní oddíly, divadelní spolky, místní dětské kluby, kluby důchodců, myslivecké spolky, včelařské spolky a další. Možná namítnete, že zájmovou činnost lze provozovat i bez jakékoliv oficiální formy, nicméně pokud zájmovou činnost zastřešíte právní formou, může vám to přinést mnohé výhody.
Aby mohl spolek vzniknout, musí být nejprve založen. Spolek lze založit dvěma způsoby:
• přijetím stanov minimálně třemi zakladateli;
• usnesením ustavující schůze spolku.
První z těchto způsobů je formálně jednodušší a vyžaduje pouze shodu zakladatelů na obsahu stanov. Druhý z těchto způsobů je formálně náročnější a je vhodný pro spolky, u nichž se již předem počítá s širokou členskou základnou. V tomto případě svolavatel schůze vypracuje návrh stanov a zároveň svolá zájemce o založení spolku k ustavující schůzi.
A opět, v souladu s římskoprávní zásadou „tři tvoří spolek“, mohou být na ustavující schůzi stanovy schváleny, účastní-li se schůze minimálně tři osoby.
Když je spolek některým z výše uvedených způsobů založen, může vzniknout.
Spolek vzniká dnem zápisu do spolkového rejstříku. Právní úpravu spolkového rejstříku nacházíme v zákoně č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických osob. Samotný spolkový rejstřík pak vede rejstříkový soud, jímž je místně příslušný krajský soud.
Stanovy spolku jsou zakladatelským právním jednáním vyžadujícím písemnou formu. Jelikož stanovy jsou zvláštní formou smlouvy, je třeba, aby se na jejich obsahu shodli zakladatelé spolku nebo aby byly schváleny na ustavující schůzi spolku.
Povinným obsahem stanov je:
- název a sídlo spolku,
- účel spolku,
- práva a povinnosti členů vůči spolku, popřípadě určení způsobu, jak jim budou práva a povinnosti vznikat a určení statutárního orgánu spolku.
V názvu spolku musí být obsaženo slovo „spolek“, sousloví „zapsaný spolek“ či zkratka „z. s.“. Při volbě názvu spolku také pamatujte na to, že název nesmí být klamavý a nesmí se shodovat s názvem jiné právnické osoby.
Za prvé, nebudete na uskutečňování svých zájmů sami. A za druhé, spolek má právní subjektivitu, může tudíž nabývat majetek, může přijímat dary, žádat o dotace či granty. Jako spolek budete rovněž atraktivní pro sponzory, neboť ti si mohou sponzorským příspěvkem snížit základ daně.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.