Žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb.

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb.
autor: Otázka na právníka, 26 Feb, 2018
Žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb.

Zákon o svobodném přístupu k informacím (zákon č. 106/1999 Sb.) umožňuje každé fyzické i právnické osobě požádat o informace vztahující se k působnosti tzv. povinných subjektů (kdo je povinným subjektem viz níže v článku). Víte  jak o informace požádat?

Žádost o poskytnutí informace se podává ústně nebo písemně, a to i emailem (není nutné použít zaručený elektronický podpis). Z žádosti musí být zřejmé, kterému povinnému subjektu je určena, a že se žadatel domáhá poskytnutí informace ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím. Vzor žádosti o informace je možné najít zde: 


Kdo je povinen informace poskytovat? 


Povinnými subjekty jsou:

 • státní orgány, 

• územní samosprávné celky a jejich orgány, 

• veřejné instituce, 

• subjekty, kterým zákon svěřil rozhodování o právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech fyzických nebo právnických osob v oblasti veřejné správy v rozsahu této jejich rozhodovací činnosti. 


Do kdy budou informace poskytnuty? 


Povinný subjekt musí, pokud neexistují důvody pro odmítnutí poskytnutí informací, informace poskytnout nejpozději ve lhůtě do 15 dnů ode dne přijetí žádosti nebo ode dne jejího doplnění. Ze závažných důvodů je možné lhůtu prodloužit až o 10 dní. Pokud nebude ve lhůtě informace poskytnuta, ani nebude vydáno rozhodnutí o odmítnutí poskytnutí žádosti, je možné podat do 30 dnů od uplynutí lhůty stížnost. Proti rozhodnutí o odmítnutí žádosti je naopak možné se odvolat. Odvolání je možné podat do 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí. V případě, že stížnost nebo odvolání nebude úspěšné, je možné podat do 2 měsíců od doručení rozhodnutí o stížnosti nebo odvolání správní žalobu ke správnímu soudu. 


Platí se za poskytnutí informace?


Povinné subjekty mohou (avšak nemusí) žádat úhradu ve výši, která nesmí přesáhnout náklady spojené s pořízením kopií, opatřením technických nosičů dat a s odesláním informací žadateli. Povinné subjekty většinou žádají úhradu v případech, kdy žadatel požaduje větší množství informací. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít