Vznikl prostor bezpečného pohybu údajů mezi EU a Japonskem

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Vznikl prostor bezpečného pohybu údajů mezi EU a Japonskem
autor: Otázka na právníka, 13 Feb, 2019
Vznikl prostor bezpečného pohybu údajů mezi EU a Japonskem

EU a Japonsko ukončili v polovině ledna 2019 jednání ohledně tzv. rozhodnutí o odpovídající ochraně. Evropská komise přijala dne 23. 1. ve vztahu k Japonsku rozhodnutí o odpovídající ochraně, jež umožní volný pohyb osobních údajů mezi oběma ekonomikami založený na silných zárukách ochrany těchto údajů. Japonsko přijalo podobné opatření.

Význam ujednání mezi EU a Japonskem


Osobní údaje občanů EU budou v důsledku ujednání pečlivě chráněny v souladu s předpisy EU v oblasti ochrany soukromí i v případech, kdy jsou předávány do Japonska. 


Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů, uvedla k ujednání mezi EU a Japonskem následující: 

„Rozhodnutím o odpovídající ochraně dochází k vytvoření největšího prostoru bezpečného pohybu údajů na světě. Na předávání údajů Evropanů do Japonska se budou vztahovat přísné normy ochrany soukromí. Naše podniky rovněž získají zvýhodněný přístup na trh se 127 miliony spotřebitelů. Investice do soukromí se vyplatí. Toto ujednání bude sloužit jako vzor pro budoucí partnerství v této klíčové oblasti a pomůže nastavit celosvětové normy.“ 

Záruky poskytnuté Japonskem


Japonsko zavedlo dodatečné záruky zajišťující ochranu osobních údajů předávaných z EU v souladu s evropskými právními předpisy: 

- doplňkové pravidla, které pomohou překlenout několik rozdílů mezi oběma systémy ochrany osobních údajů, 

- mechanismus pro vyřizování stížností, 

- záruky, že každé použití osobních údajů pro účely národní bezpečnosti a vymáhání trestního práva bude přiměřené, omezené na to, co je nezbytné, a bude podléhat nezávislému dohledu a účinným mechanismům nápravy. 

Jaké budou další kroky?


Po dvou letech proběhne společný přezkum, v rámci kterého bude posuzováno, jak daný rámec funguje. Následné budou přezkumy prováděny alespoň jednou za 4 roky. 

Zdroje: Evropská komise přijímá rozhodnutí o odpovídající ochraně týkající se Japonska. Tím se vytváří největší prostor bezpečného pohybu údajů na světě. Evropská komise [online]. publ. 23. 1. 2019 [cit. 8. 2. 2019]. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít