Vrácení soudního poplatku v řízení zahájeném a zastaveném v důsledku chyby státního orgánu

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Vrácení soudního poplatku v řízení zahájeném a zastaveném v  důsledku chyby státního orgánu
autor: Otázka na právníka, 17 Jul, 2020
Vrácení soudního poplatku v řízení zahájeném a zastaveném v důsledku chyby státního orgánu

Ústavní soud ČR zabýval otázkou vrácení zaplaceného soudního poplatku v případě, že dojde k zahájení a následně i k zastavení soudního řízení výhradně v důsledku chyby státního orgánu.

Vrácení soudního poplatku v řízení zahájeném a zastaveném v důsledku chyby státního orgánu


V nálezu ze dne 19. května 2020, sp. zn. III. ÚS 124/20, se Ústavní soud ČR zabýval otázkou vrácení zaplaceného soudního poplatku v případě, že dojde k zahájení a následně i k zastavení soudního řízení výhradně v důsledku chyby státního orgánu.


Soudní poplatek a jeho vrácení

Soudní poplatek je peněžní částka vybíraná za řízení před soudy či za jednotlivé úkony, které soudy nebo správy soudů provádějí. Sazebník soudních poplatků je uveden v příloze k zákonu o soudních poplatcích. Ustanovení § 10 zákona o soudních poplatcích upravuje podmínky vrácení soudního poplatku. Soudní poplatek se podle daného ustanovené zákona vrací např. tomu, kdo jej zaplatil na základě nesprávné výzvy soudu, či tomu, kdo jej zaplatil na základě nesprávného rozhodnutí soudu, kterým mu byla tato povinnost uložena.


Nález Ústavního soudu sp. zn. III. ÚS 124/20

V nálezu ze dne 19. května 2020, sp. zn. III. ÚS 124/20, dospěl Ústavní soud ČR k závěru, že pokud dojde k zahájení a následně i k zastavení soudního řízení výhradně v důsledku chyby státního orgánu, je soud povinen navrhovateli vrátit celý zaplacený soudní poplatek.

Civilní soud totiž disponuje možností vrátit celý zaplacený soudní poplatek. Podle ustanovení § 10 odst. 1 zákona o soudních poplatcích platí, že „soud vrátí poplatek z účtu soudu, jestliže jej zaplatil ten, kdo k tomu nebyl povinen“. Předmětné ustanovení zákona o soudních poplatcích je podle Ústavního soudu ČR potřeba vyložit tak, že povinnost zaplatit soudní poplatek není vůbec dána, pokud řízení před soudem nemělo být vůbec zahajováno a došlo-li k jeho zahájení, stalo se tak výhradně v důsledku pochybení jiného orgánu veřejné moci.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Proč si dát pozor na rozsudek pro uznání a rozsudek pro zmeškání?

Máte předvolání k soudu a nedostavíte se? Proč si dát pozor na rozsudek pro uznání a rozsudek pro…
Otázka na právníka, 27 Sep, 2017

Jak podat odvolání k soudu?

Občanské soudní řízení neboli civilní řízení, jehož cílem je projednat a rozhodnout spor mezi…
Otázka na právníka, 17 Oct, 2017

Co je platební rozkaz a jak se proti nemu bránit?

V tomto článku si stručně vysvětlíme, co je platební rozkaz a jaké možnosti obrany nám právní řád…
Otázka na právníka, 8 Nov, 2017

Spory s bankou vám pomůže vyřešit finanční arbitr

Máte problém s Vaší bankou, který se nedaří vyřešit dohodou? Můžete se samozřejmě obrátit na soud s…
Otázka na právníka, 14 Nov, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít