Jak podat odvolání k soudu?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak podat odvolání k soudu?
autor: Otázka na právníka, 17 Oct, 2017
Jak podat odvolání k soudu?

Občanské soudní řízení neboli civilní řízení, jehož cílem je projednat a rozhodnout spor mezi žalobcem a žalovaným, končí obvykle vynesením nějakého soudního rozhodnutí. Nejčastěji se rozhoduje rozsudkem, což je rozhodnutí ve věci samé. Kdy je takové rozhodnutí konečné a kdy je možno rozhodnutí zvrátit podáním opravného prostředku

Rozsudek 


Rozsudek se vyhlašuje veřejně jménem republiky a obsahuje kromě vlastního rozhodnutí věci, tzv. výroku, ještě odůvodnění a také poučení o možných opravných prostředcíchToto poučení je informací pro účastníky řízení o tom, zda dané rozhodnutí je ve věci konečné a nabývá právní moci doručením, nebo zda je možno toto rozhodnutí před případným nabytím právní moci zvrátit podáním opravného prostředku. 

Co znamená právní moc rozhodnutí?


Právní moc rozhodnutí znamená v podstatě dvě věci: jeho závaznost a nezměnitelnost. Proti pravomocnému rozsudku už řádný opravný prostředek nelze podat (kromě opravných prostředků mimořádných). 


Pravomocný rozsudek je také závazný pro dotčené účastníky řízení a je možné jeho splnění vymáhat cestou exekučního výkonu, pokud by nedošlo k jeho dobrovolnému splnění. Nejčastějším opravným prostředkem proti rozsudku je odvolání

Jaký je postu pro podání odvolání? 


Rozsudek Vám bude doručen od soudu, který ve věci rozhodoval v prvním stupni – tedy z okresního soudu (kromě okresních soudů v Praze fungují obvodní soudy pro Prahu 1 až 10 a v Brně městský soud). 

Lhůta k podání odvolání


V poučení na závěr rozsudku naleznete informaci o lhůtě, ve které můžete odvolání podat. Zákonná lhůta činí 15 dní od dne, kdy Vám byl rozsudek doručen. Aby lhůta byla dodržena, stačí, když v poslední den lhůty odešlete své odvolání poštou (rozhoduje datum poštovního razítka). Pokud chcete odvolání k soudu donést osobně do podatelny, pak to musíte stihnout také v posledním dni lhůty. 


Odvolání adresujete soudu, který ve věci rozhodoval v prvním stupni! 


Pozor, odvolání adresujete vždy soudu, který ve věci rozhodoval v prvním stupni, a to přestože se jím vlastně obracíte na nadřízený soud, aby Vaši věc přezkoumal. Je tomu tak z důvodu, že prvoinstanční soud má nejprve za úkol Vaše odvolání přezkoumat, zda splňuje všechny zákonné náležitosti a teprve potom postoupí celý spis k rozhodnutí odvolacímu soudu. 


V některých případech vydává soud také usnesení, což je zpravidla tam, kde se rozhoduje pouze o procesním postupu a nikoli o výsledku vlastního sporu. Proti usnesení obvykle odvolání podat nelze, ovšem výjimky existují. Když Vám bude doručeno soudní rozhodnutí, řiďte se vždy příslušným poučením o opravných prostředních. 


V případě, že se s odvoláním obrátíte na krajský soud, zvažte odbornou pomoc zkušeného advokáta, který Vám poradí nejen s dotyčnou právní otázkou, ale také s vhodným procesním postupem.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít