Jak podat odvolání k soudu?

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak podat odvolání k soudu?
autor: Otázka na právníka, 17 Oct, 2017
Jak podat odvolání k soudu?

Občanské soudní řízení neboli civilní řízení, jehož cílem je projednat a rozhodnout spor mezi žalobcem a žalovaným, končí obvykle vynesením nějakého soudního rozhodnutí. Nejčastěji se rozhoduje rozsudkem, což je rozhodnutí ve věci samé. Kdy je takové rozhodnutí konečné a kdy je možno rozhodnutí zvrátit podáním opravného prostředku

Rozsudek 


Rozsudek se vyhlašuje veřejně jménem republiky a obsahuje kromě vlastního rozhodnutí věci, tzv. výroku, ještě odůvodnění a také poučení o možných opravných prostředcíchToto poučení je informací pro účastníky řízení o tom, zda dané rozhodnutí je ve věci konečné a nabývá právní moci doručením, nebo zda je možno toto rozhodnutí před případným nabytím právní moci zvrátit podáním opravného prostředku. 

Co znamená právní moc rozhodnutí?


Právní moc rozhodnutí znamená v podstatě dvě věci: jeho závaznost a nezměnitelnost. Proti pravomocnému rozsudku už řádný opravný prostředek nelze podat (kromě opravných prostředků mimořádných). 


Pravomocný rozsudek je také závazný pro dotčené účastníky řízení a je možné jeho splnění vymáhat cestou exekučního výkonu, pokud by nedošlo k jeho dobrovolnému splnění. Nejčastějším opravným prostředkem proti rozsudku je odvolání

Jaký je postu pro podání odvolání? 


Rozsudek Vám bude doručen od soudu, který ve věci rozhodoval v prvním stupni – tedy z okresního soudu (kromě okresních soudů v Praze fungují obvodní soudy pro Prahu 1 až 10 a v Brně městský soud). 

Lhůta k podání odvolání


V poučení na závěr rozsudku naleznete informaci o lhůtě, ve které můžete odvolání podat. Zákonná lhůta činí 15 dní od dne, kdy Vám byl rozsudek doručen. Aby lhůta byla dodržena, stačí, když v poslední den lhůty odešlete své odvolání poštou (rozhoduje datum poštovního razítka). Pokud chcete odvolání k soudu donést osobně do podatelny, pak to musíte stihnout také v posledním dni lhůty. 


Odvolání adresujete soudu, který ve věci rozhodoval v prvním stupni! 


Pozor, odvolání adresujete vždy soudu, který ve věci rozhodoval v prvním stupni, a to přestože se jím vlastně obracíte na nadřízený soud, aby Vaši věc přezkoumal. Je tomu tak z důvodu, že prvoinstanční soud má nejprve za úkol Vaše odvolání přezkoumat, zda splňuje všechny zákonné náležitosti a teprve potom postoupí celý spis k rozhodnutí odvolacímu soudu. 


V některých případech vydává soud také usnesení, což je zpravidla tam, kde se rozhoduje pouze o procesním postupu a nikoli o výsledku vlastního sporu. Proti usnesení obvykle odvolání podat nelze, ovšem výjimky existují. Když Vám bude doručeno soudní rozhodnutí, řiďte se vždy příslušným poučením o opravných prostředních. 


V případě, že se s odvoláním obrátíte na krajský soud, zvažte odbornou pomoc zkušeného advokáta, který Vám poradí nejen s dotyčnou právní otázkou, ale také s vhodným procesním postupem.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTů
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít