Občanské soudní řízení neboli civilní řízení, jehož cílem je projednat a rozhodnout spor mezi žalobcem a žalovaným, končí obvykle vynesením nějakého soudního rozhodnutí. Nejčastěji se rozhoduje rozsudkem, což je rozhodnutí ve věci samé. Kdy je takové rozhodnutí konečné a kdy je možno rozhodnutí zvrátit podáním opravného prostředku?
Rozsudek se vyhlašuje veřejně jménem republiky a obsahuje kromě vlastního rozhodnutí věci, tzv. výroku, ještě odůvodnění a také poučení o možných opravných prostředcích. Toto poučení je informací pro účastníky řízení o tom, zda dané rozhodnutí je ve věci konečné a nabývá právní moci doručením, nebo zda je možno toto rozhodnutí před případným nabytím právní moci zvrátit podáním opravného prostředku.
Právní moc rozhodnutí znamená v podstatě dvě věci: jeho závaznost a nezměnitelnost. Proti pravomocnému rozsudku už řádný opravný prostředek nelze podat (kromě opravných prostředků mimořádných).
Pravomocný rozsudek je také závazný pro dotčené účastníky řízení a je možné jeho splnění vymáhat cestou exekučního výkonu, pokud by nedošlo k jeho dobrovolnému splnění. Nejčastějším opravným prostředkem proti rozsudku je odvolání.
Rozsudek Vám bude doručen od soudu, který ve věci rozhodoval v prvním stupni – tedy z okresního soudu (kromě okresních soudů v Praze fungují obvodní soudy pro Prahu 1 až 10 a v Brně městský soud).
V poučení na závěr rozsudku naleznete informaci o lhůtě, ve které můžete odvolání podat. Zákonná lhůta činí 15 dní od dne, kdy Vám byl rozsudek doručen. Aby lhůta byla dodržena, stačí, když v poslední den lhůty odešlete své odvolání poštou (rozhoduje datum poštovního razítka). Pokud chcete odvolání k soudu donést osobně do podatelny, pak to musíte stihnout také v posledním dni lhůty.
Pozor, odvolání adresujete vždy soudu, který ve věci rozhodoval v prvním stupni, a to přestože se jím vlastně obracíte na nadřízený soud, aby Vaši věc přezkoumal. Je tomu tak z důvodu, že prvoinstanční soud má nejprve za úkol Vaše odvolání přezkoumat, zda splňuje všechny zákonné náležitosti a teprve potom postoupí celý spis k rozhodnutí odvolacímu soudu.
V některých případech vydává soud také usnesení, což je zpravidla tam, kde se rozhoduje pouze o procesním postupu a nikoli o výsledku vlastního sporu. Proti usnesení obvykle odvolání podat nelze, ovšem výjimky existují. Když Vám bude doručeno soudní rozhodnutí, řiďte se vždy příslušným poučením o opravných prostředních.
V případě, že se s odvoláním obrátíte na krajský soud, zvažte odbornou pomoc zkušeného advokáta, který Vám poradí nejen s dotyčnou právní otázkou, ale také s vhodným procesním postupem.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.