VOP upozorňuje na neúnosnou délku vyřizování příspěvku na péči

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek VOP upozorňuje na neúnosnou délku vyřizování příspěvku na péči
autor: Otázka na právníka, 24 Sep, 2018
VOP upozorňuje na neúnosnou délku vyřizování příspěvku na péči

Ombudsmanka upozorňuje na nedodržování lhůt při posuzování zdravotního stavu posudkovými lékaři v řízeních o příspěvku na péči. 


VOP upozorňuje na neúnosnou délku vyřizování příspěvku na péči

Ombudsmanka upozorňuje na nedodržování lhůt při posuzování zdravotního stavu posudkovými lékaři v řízeních o příspěvku na péči. Problematické jsou zejména odvolací řízení - lhůty jsou výrazně překračovány a je běžné, že se na výsledek odvolacího řízení čeká déle než rok.


Počet stížností roste

V roce 2016 obdržela veřejná ochránkyně práv 108 podnětů na nepřiměřenou délku řízení o příspěvku na péči nebo na nesprávné posouzení zdravotního stavu a závislosti na péči. V roce 2017 jich už bylo 127 a za prvních 8 měsíců roku 2018 obdržela veřejná ochránkyně práv až 154 podnětů.


Do kdy má řízení skončit?

Podle veřejné ochránkyně práv „…je zcela nepřiměřené, když řízení o příspěvku na péči trvá od podání odvolání téměř 16 měsíců a stále není pravomocně skončeno. Délka odvolacího řízení u ministerstva by neměla překročit 60 dnů, k nimž se připočítá dalších 60 dnů pro vydání posudku posudkovou komisí MPSV. Pokud posudková komise nemůže ze závažných provozních důvodů lhůtu dodržet, je možné ji prodloužit o dalších 30 dnů. Podle těchto lhůt by tedy odvolací řízení skončit do 5 měsíců.“

Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom není schopno, vzhledem k nedostatku posudkových lékařů a množství žádostí o posudek, lhůty dodržovat.


Jak postupovat v případě průtahů?

V případě průtahů v rozhodování o odvolání mají lidé možnost žádat ministryni práce a sociálních věcí o provedení opatření proti nečinnosti. Rovněž mohou žádat ministerstvo o přiměřené zadostiučinění za nesprávný úřední postup (představovaný průtahy v řízení).

Ministerstvo nemůže omlouvat průtahy v řízení tím, že nedostatek posudkových lékařů a množství žádostí o posudek neumožňuje rozhodnout v zákonné lhůtě.


Zdroj:

Viz Neúnosná délka vyřizování příspěvku na péči. VOP [online]. © Kancelář veřejného ochránce práv, publ. 14. 9. 2018 [cit. 16. 9. 2018]. 

Dostupné z www: https://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2018/neunosna-delka-vyrizovani-prispevku-na-peci/.

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít