VOP upozorňuje na neúnosnou délku vyřizování příspěvku na péči

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek VOP upozorňuje na neúnosnou délku vyřizování příspěvku na péči
autor: Otázka na právníka, 24 Sep, 2018
VOP upozorňuje na neúnosnou délku vyřizování příspěvku na péči

Ombudsmanka upozorňuje na nedodržování lhůt při posuzování zdravotního stavu posudkovými lékaři v řízeních o příspěvku na péči. 


VOP upozorňuje na neúnosnou délku vyřizování příspěvku na péči

Ombudsmanka upozorňuje na nedodržování lhůt při posuzování zdravotního stavu posudkovými lékaři v řízeních o příspěvku na péči. Problematické jsou zejména odvolací řízení - lhůty jsou výrazně překračovány a je běžné, že se na výsledek odvolacího řízení čeká déle než rok.


Počet stížností roste

V roce 2016 obdržela veřejná ochránkyně práv 108 podnětů na nepřiměřenou délku řízení o příspěvku na péči nebo na nesprávné posouzení zdravotního stavu a závislosti na péči. V roce 2017 jich už bylo 127 a za prvních 8 měsíců roku 2018 obdržela veřejná ochránkyně práv až 154 podnětů.


Do kdy má řízení skončit?

Podle veřejné ochránkyně práv „…je zcela nepřiměřené, když řízení o příspěvku na péči trvá od podání odvolání téměř 16 měsíců a stále není pravomocně skončeno. Délka odvolacího řízení u ministerstva by neměla překročit 60 dnů, k nimž se připočítá dalších 60 dnů pro vydání posudku posudkovou komisí MPSV. Pokud posudková komise nemůže ze závažných provozních důvodů lhůtu dodržet, je možné ji prodloužit o dalších 30 dnů. Podle těchto lhůt by tedy odvolací řízení skončit do 5 měsíců.“

Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom není schopno, vzhledem k nedostatku posudkových lékařů a množství žádostí o posudek, lhůty dodržovat.


Jak postupovat v případě průtahů?

V případě průtahů v rozhodování o odvolání mají lidé možnost žádat ministryni práce a sociálních věcí o provedení opatření proti nečinnosti. Rovněž mohou žádat ministerstvo o přiměřené zadostiučinění za nesprávný úřední postup (představovaný průtahy v řízení).

Ministerstvo nemůže omlouvat průtahy v řízení tím, že nedostatek posudkových lékařů a množství žádostí o posudek neumožňuje rozhodnout v zákonné lhůtě.


Zdroj:

Viz Neúnosná délka vyřizování příspěvku na péči. VOP [online]. © Kancelář veřejného ochránce práv, publ. 14. 9. 2018 [cit. 16. 9. 2018]. 

Dostupné z www: https://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2018/neunosna-delka-vyrizovani-prispevku-na-peci/.

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTů
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít