Vláda neměla pravomoc odložit senátní volby

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Vláda neměla pravomoc odložit senátní volby
autor: Otázka na právníka, 23 Apr, 2020
Vláda neměla pravomoc odložit senátní volby

Vláda dané hlasování odložila svým usnesením ze dne 15. března 2020. Dle Nejvyššího správního soudu však k tomu neměla pravomoc.

Vláda neměla pravomoc odložit senátní volby

Ve dnech 27. a 28. března a 3. a 4. dubna 2020 se v obvodu č. 32 mělo konat hlasování v doplňovacích volbách do Senátu Parlamentu ČR. Vláda dané hlasování odložila svým usnesením ze dne 15. března 2020. Dle Nejvyššího správního soudu však k tomu neměla pravomoc.


Usnesení odkládající hlasování v doplňovacích volbách do Senátu

Usnesením vlády ze dne 15. března 2020 č. 218 (vyhlášeného pod č. 88/2020 Sb.) bylo hlasování v doplňovacích volbách do Senátu Parlamentu ČR v obvodu č. 32 odloženo. Vláda tak učinila v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaným jako SARS CoV-2) na území ČR.


Usnesení Nejvyššího správního soudu č.j. Pst 19/2019-12

Předmětné usnesení vlády bylo označeno usnesením Nejvyššího správního soudu z 1. dubna 2020, č.j. Pst 19/2019-12, za „…paakt, na který se právně hledí jako na neexistující…“ Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že vláda „…přijetím usnesení o odložení hlasování v doplňovacích volbách do Senátu jednala mimo svou pravomoc i působnost, a že tento akt je nutno proto považovat za natolik vadný, až je nicotný.“

Takovéto opatření totiž vyžaduje formu zákona. Podle čl. 10 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, lze po dobu nouzového stavu, pokud podmínky na území ČR neumožní konat volby ve lhůtách, které jsou stanoveny pro pravidelná volební období, zákonem lhůty prodloužit, nejdéle však o 6 měsíců. Ústavní zákon tedy takovou situaci předvídá a stanoví postup pro její řešení. Pro přijetí takového opatření předepisuje formu zákona (tzv. výhrada zákona), jeho přijetí je v kompetenci moci zákonodárné, tj. Parlamentu ČR.

Přesto, že je předmětné usnesení vlády nicotné, bylo podle něj postupováno. Doplňující volby do Senátu Parlamentu ČR se v uvedených datech nekonaly.

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Proč si dát pozor na rozsudek pro uznání a rozsudek pro zmeškání?

Máte předvolání k soudu a nedostavíte se? Proč si dát pozor na rozsudek pro uznání a rozsudek pro…
Otázka na právníka, 27 Sep, 2017

Jak podat odvolání k soudu?

Občanské soudní řízení neboli civilní řízení, jehož cílem je projednat a rozhodnout spor mezi…
Otázka na právníka, 17 Oct, 2017

Co je platební rozkaz a jak se proti nemu bránit?

V tomto článku si stručně vysvětlíme, co je platební rozkaz a jaké možnosti obrany nám právní řád…
Otázka na právníka, 8 Nov, 2017

Spory s bankou vám pomůže vyřešit finanční arbitr

Máte problém s Vaší bankou, který se nedaří vyřešit dohodou? Můžete se samozřejmě obrátit na soud s…
Otázka na právníka, 14 Nov, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít