Víte co je pacht?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Víte co je pacht?
autor: Otázka na právníka, 18 Apr, 2017
Víte co je pacht?

Málokdo ví, co to znamená, když se v právu řekne pacht, pojďme si proto tento institut přiblížit. Pokud někdo s jinou osobou uzavře smlouvu o pachtu, jedná se o jakýsi druh nájmu. Ovšem kromě užívání dané věci, má osoba pachtýře (něco jako nájemce) i právo požívací. Co to znamená?

Pacht zahrnuje i právo požívací


To znamená, že může z věci brát její užitky, např. při pachtu zemědělského pozemku jej může pachtýř nejen užívat, že po něm bude jen chodit, ale může jej obdělávat a brát z něj kupříkladu brambory, či jiné užitky, které mu ze své podstaty tento zemědělský pozemek poskytne. 

Smlouva o pachtu a práva a povinnosti smluvních stran


Tato smlouva se uzavírá na dobu určitou a pachtýř je povinen vlastníku dané věci poskytnout za propachtování věci buďto určitý finanční obnos anebo poměrný výnos z věci, může to být např. určité procento z prodeje již výše zmíněných brambor. Pokud by chtěl pachtýř danou věc jakkoli upravit, potřebuje k tomu souhlas vlastníka dané věci. To platí i v případě, že by chtěl pachtýř tuto věc poskytnout někomu jinému k užívání. Naproti tomu vlastník věci při jakékoli úpravě věci, která by dočasně omezila pachtýře v jejím užívání, musí tuto ztrátu pachtýři nahradit. 

Jak se pacht skončí?


Pacht je upraven velmi podobně jako nájem, např. pokud na věci vznikne závada je třeba, aby toto pachtýř oznámil vlastníku věci, a ten musí věc opravit. Pokud jde o skončení pachtu, většinou je výpovědní doba šest měsíců, aby pacht skončil ke konci zemědělského roku. Navíc, pokud byla smlouva o pachtu uzavřena v písemné formě, je třeba i písemná forma výpovědi. Pokud pachtýř věc ke skončení pachtu nevrátí zpět jejímu vlastníku, náleží vlastníku věci pachtovné (něco jako nájem), jako by pacht trvat i nadále. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít