Více než 20.000 veřejných funkcionářů nepodalo oznámení o příjmech a jiných majetkových výhodách

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Více než 20.000 veřejných funkcionářů nepodalo oznámení o příjmech a jiných majetkových výhodách
autor: Otázka na právníka, 14 Aug, 2018
Více než 20.000 veřejných funkcionářů nepodalo oznámení o příjmech a jiných majetkových výhodách

Více než 20.000 veřejných funkcionářů nepodalo oznámení o příjmech a jiných majetkových výhodách Podle zákona o střetu zájmů mělo do 30. 6. 2018 podat oznámení o příjmech a jiných majetkových výhodách nabytých v průběhu výkonu funkce v roce 2017 celkem 33.235 veřejných funkcionářů. Jak informovalo Ministerstvo spravedlnosti ČR, oznamovací povinnost nesplnilo více než 20.000 veřejných funkcionářů.

Jaká hrozí veřejným funkcionářům sankce?

Ministerstvo spravedlnosti slíbilo, že ve druhé polovině srpna bude oznamovat případy porušení povinnosti podat oznámení o příjmech a jiných majetkových výhodách nabytých v průběhu výkonu funkce v roce 2017 příslušným správním orgánům.

Veřejný funkcionář se dopustí přestupku tím, že neučiní oznámení ve lhůtě do 30. června následujícího kalendářního roku po celou dobu výkonu funkce. Za přestupek lze podle ustanovení § 23 zákona o střetu zájmů uložit pokutu od 1.000 Kč do 50.000 Kč. Přestupky projednává obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jejímž územním obvodu má veřejný funkcionář pobyt.

Ministerstvo upozorňuje, že pokud veřejný funkcionář splní svou oznamovací povinnost dodatečně (dříve, než se jeho věc dostane k přestupkovému řízení), může být takovýto veřejný funkcionář své odpovědnosti za přestupek i zcela zbaven.


Zbaví se veřejní funkcionáři povinnosti podat oznámení uhrazením pokuty?

Uložení příp. pokuty nezbavuje veřejného funkcionáře zákonné povinnosti původní oznámení učinit. Veřejní funkcionáři, kteří nepodali oznámení o příjmech a jiných majetkových výhodách (v řádném termínu a ani dodatečně), tak pořád musí učinit.


Zdroj: 

Ministerstvo spravedlnosti provádí kontrolu plnění oznamovací povinnosti veřejných funkcionářů. Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti [online]. [cit. 3. 8. 2018].

Dostupné z www: http://portal.justice.cz/Justice2/MS/ms.aspx?j=33&o=23&k=2375&d=360996.  


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít