Ústavní soud umožnil adopce dětí i pro homosexuální páry

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Ústavní soud umožnil adopce dětí i pro homosexuální páry
autor: Otázka na právníka, 7 Aug, 2017
Ústavní soud umožnil adopce dětí i pro homosexuální páry

Ústavní soud České republiky, který má mimo jiné pravomoc rušit zákony nebo jejich jednotlivá ustanovení, pokud jsou v rozporu s právy zakotvenými v Ústavě ČR, rozhodl na konci června 2016 ve prospěch rodinného života homosexuálních párů. 

Ústavní soud totiž svým nálezem zrušil ustanovení zákona o registrovaném partnerství, které výslovně zakazovalo, aby osoba, která v registrovaném partnerství žije, byla zařazená do seznamu žadatelů o adopci dětí z dětských domovů.Tyto seznamy vedou obecní a městské úřady a žadatelé o zařazení do nich musí splňovat řadu zdravotních a sociálních kritérií, aby byla zajištěna odpovídající úroveň výchovy a péče osvojovaného dítěte. 


Adopce neboli osvojení je právní vztah, který zákon staví naroveň vztahů mezi rodiči a vlastními dětmi, např. s ohledem na vyživovací povinnost nebo dědický podíl. Občanský zákoník výslovně stanoví, že právo adoptovat dítě mají především manželé, nebo jeden z manželů. Výjimečně může dítě adoptovat i jiná osoba, tedy samostatně žijící svobodný, rozvedený nebo ovdovělý člověk. Po úřední stránce se to řeší tak, že do matriky se zapíše jen jeden rodič. Protože v minulosti bylo registrovaným osobám zakázáno výslovně adoptovat dítě, nemohli využít této možnosti, kterou má každá jiná osoba. 


Přestože je legitimní, že české zákony jednoznačně preferují manželský vztah jako nejlepší záruku stabilního prostředí vhodného pro výchovu osvojeného dítěte, Ústavní soud shledal, že přímé vyloučení registrovaných osob z možnosti adopce je diskriminací, a tedy porušením práva na lidskou důstojnost. 


Gayové a lesby, které žijí v partnerském svazku, potvrzeném registrací na úřadě, mají tedy nově právo být zařazeni do seznamu žadatelů o adopci nezletilých dětí. Ústavní soud totiž při své rozhodovací činnosti musí vzít v potaz probíhající změny v současné společnosti, kde vedle tradiční rodiny posvěcené manželstvím vznikají a fungují i jiné formy lidského soužití, vzrůstá počet osob žijících samostatně a soužití osob jiného pohlaví je proto třeba respektovat. 


Projevený názor Ústavního soudu je v souladu s všeobecným dnešním trendem, podle něhož má nejlepší zájem nezletilého dítěte přednost před ochranou abstraktních hodnot tradiční rodiny.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít