Ústavní soud se vyjádřil k nouzovému stavu

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Ústavní soud se vyjádřil k nouzovému stavu
autor: Otázka na právníka, 5 May, 2020
Ústavní soud se vyjádřil k nouzovému stavu

Po vyhlášení nouzového stavu se v odborných i laických kruzích spustila debata o tom, jakou formu má dokument, jímž je nouzový stav vyhlášen. Odpověď poskytl Ústavní soud.

Ústavní soud se vyjádřil k nouzovému stavu

Vláda vyhlásila usnesením č. 194 ze dne 12. března 2020 (č. 69/2020 Sb.) v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti ČR nouzový stav. Po vyhlášení nouzového stavu se v odborných i laických kruzích spustila debata o tom, jakou formu má dokument, jímž je nouzový stav vyhlášen. Odpověď poskytl Ústavní soud.


„Akt vládnutí“, který má normativní dopad

Jednoznačnou odpověď na formu dokumentu, jímž je nouzový stav vyhlášen, poskytl nyní Ústavní soud ČR ve svém usnesení ze dne 22. dubna 2020, sp. zn. Pl. ÚS 8/20. Dle soudu se jedná o akt výjimečný, jedinečný a do značné míry nezařaditelný pod právněteoretické definice. Nejedná se tedy o opatření obecné povahy ani o (jiný) právní předpis ve smyslu čl. 87 odst. 1 písm. b) Ústavy nebo ustanovení § 64 odst. 2 zákona o Ústavním soudu. Jedná se naopak o akt aplikace ústavního práva; „akt vládnutí“, který má normativní dopad.


Je vyhlášení nouzového stavu přezkoumatelné?

V případě, že samotné rozhodnutí o nouzovém stavu neobsahuje ve smyslu čl. 6 odst. 1 ústavního zákona o bezpečnosti ČR přímo konkrétní krizová opatření, je jeho přímý a „izolovaný“ přezkum Ústavním soudem ČR v zásadě vyloučen. V takovém případě jde totiž primárně o akt vládnutí politického charakteru. Situace je však jiná v případě, že by konkrétní krizová opatření byla stanovena přímo v rozhodnutí o nouzovém stavu. V takovém případě by přezkum Ústavního soudu ČR nemohl být absolutně vyloučen vůči té části rozhodnutí o nouzovém stavu, která by obsahovala konkrétní krizová opatření obsahující obecně závazná normativní pravidla chování, což však není případ nyní projednávané věci.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Proč si dát pozor na rozsudek pro uznání a rozsudek pro zmeškání?

Máte předvolání k soudu a nedostavíte se? Proč si dát pozor na rozsudek pro uznání a rozsudek pro…
Otázka na právníka, 27 Sep, 2017

Jak podat odvolání k soudu?

Občanské soudní řízení neboli civilní řízení, jehož cílem je projednat a rozhodnout spor mezi…
Otázka na právníka, 17 Oct, 2017

Co je platební rozkaz a jak se proti nemu bránit?

V tomto článku si stručně vysvětlíme, co je platební rozkaz a jaké možnosti obrany nám právní řád…
Otázka na právníka, 8 Nov, 2017

Spory s bankou vám pomůže vyřešit finanční arbitr

Máte problém s Vaší bankou, který se nedaří vyřešit dohodou? Můžete se samozřejmě obrátit na soud s…
Otázka na právníka, 14 Nov, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít