Úředníci mohou kontrolovat čím doma topíte!

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Úředníci mohou kontrolovat čím doma topíte!
autor: Otázka na právníka, 2 Aug, 2017
Úředníci mohou kontrolovat čím doma topíte!

Ústavní soud České republiky nedávno zamítl návrh na zrušení ustanovení zákona, kterým úředníci dostali pravomoc kontrolovat, čím se topí v kotlích v obydlí lidí, aby se předcházelo znečišťování ovzduší škodlivými zplodinami. Problematiku upravuje zákon o ochraně ovzduší.

Stačí udání souseda


Jedná se o závažný problém především v regionech, kde je dlouhodobě neuspokojivá kvalita životního prostředí. Stačí tedy udání neboli podnět někoho ze sousedů a úředníci z obecního úřadu jsou oprávněni u Vás zazvonit a provést kontroluZastánci zrušení tohoto ustanovení argumentovali tím, že dané oprávnění úřadů otvírá cestu pro zlomyslné sousedské naschvály a zbytečně zatíží státní správu. 


Svoboda jednotlivce a nedotknutelnost obydlí


Návrh na zrušení zákona podala skupina poslanců z pravicových stran. Šlo jim také o svobodu jednotlivce a nedotknutelnost obydlí. Omezit ústavní právo na nedotknutelnost obydlí je možné jen ze zákonem vymezených důležitých důvodů ve prospěch celé společnosti. Ústavní soud se ovšem při vyvažování několika významných lidských a společenských práv postavil na stranu silnější veřejné moci. Odůvodnil to důležitým zájmem na čistém ovzduší, které je implikací dobrého zdravotního stravu lidí a předchází závažným onemocněním a dalším rizikovým jevům ve společnosti. To má přednost před soukromím jednotlivce. 


Oprávnění provádět úřední kontrolu se týká výhradně topení, nejde o domovní prohlídku


V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že oprávnění provádět úřední kontrolu se týká výhradně topení – tedy fungování kotle a souvisejícího příslušenství, druhu použitého paliva a materiálů tohoto se týkajících. Nelze takovou kontrolu přirovnávat např. k domovní prohlídce, která je v trestním řízení možná pouze na písemný odůvodněný příkaz soudce. Domovní prohlídka je komplexní prozkoumání celé domácnosti, takže nejde to brát jako srovnatelnou míru zásahu do soukromí a obydlí. Překročili úředníci svoje oprávnění?


Připomínáme, že stejně jako v každém jiném případě, pokud úředníci svoje oprávnění překročí a neodůvodněně zasáhnou do Vašeho soukromí, můžete se bránit u správního soudu žalobou proti nezákonnému zásahu veřejné moci. Pokud byste ve stejné věci podávali ještě opravný prostředek – kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu – je třeba využít odborné právní zastoupení, pokud stěžovatel sám nemá vysokoškolské právnické vzdělání. Obraťte se s důvěrou na profesionály které můžete najít i na portálu „Otázka na právníka.“ 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít