Úředníci mohou kontrolovat čím doma topíte!

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Úředníci mohou kontrolovat čím doma topíte!
autor: Otázka na právníka, 2 Aug, 2017
Úředníci mohou kontrolovat čím doma topíte!

Ústavní soud České republiky nedávno zamítl návrh na zrušení ustanovení zákona, kterým úředníci dostali pravomoc kontrolovat, čím se topí v kotlích v obydlí lidí, aby se předcházelo znečišťování ovzduší škodlivými zplodinami. Problematiku upravuje zákon o ochraně ovzduší.

Stačí udání souseda


Jedná se o závažný problém především v regionech, kde je dlouhodobě neuspokojivá kvalita životního prostředí. Stačí tedy udání neboli podnět někoho ze sousedů a úředníci z obecního úřadu jsou oprávněni u Vás zazvonit a provést kontroluZastánci zrušení tohoto ustanovení argumentovali tím, že dané oprávnění úřadů otvírá cestu pro zlomyslné sousedské naschvály a zbytečně zatíží státní správu. 


Svoboda jednotlivce a nedotknutelnost obydlí


Návrh na zrušení zákona podala skupina poslanců z pravicových stran. Šlo jim také o svobodu jednotlivce a nedotknutelnost obydlí. Omezit ústavní právo na nedotknutelnost obydlí je možné jen ze zákonem vymezených důležitých důvodů ve prospěch celé společnosti. Ústavní soud se ovšem při vyvažování několika významných lidských a společenských práv postavil na stranu silnější veřejné moci. Odůvodnil to důležitým zájmem na čistém ovzduší, které je implikací dobrého zdravotního stravu lidí a předchází závažným onemocněním a dalším rizikovým jevům ve společnosti. To má přednost před soukromím jednotlivce. 


Oprávnění provádět úřední kontrolu se týká výhradně topení, nejde o domovní prohlídku


V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že oprávnění provádět úřední kontrolu se týká výhradně topení – tedy fungování kotle a souvisejícího příslušenství, druhu použitého paliva a materiálů tohoto se týkajících. Nelze takovou kontrolu přirovnávat např. k domovní prohlídce, která je v trestním řízení možná pouze na písemný odůvodněný příkaz soudce. Domovní prohlídka je komplexní prozkoumání celé domácnosti, takže nejde to brát jako srovnatelnou míru zásahu do soukromí a obydlí. Překročili úředníci svoje oprávnění?


Připomínáme, že stejně jako v každém jiném případě, pokud úředníci svoje oprávnění překročí a neodůvodněně zasáhnou do Vašeho soukromí, můžete se bránit u správního soudu žalobou proti nezákonnému zásahu veřejné moci. Pokud byste ve stejné věci podávali ještě opravný prostředek – kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu – je třeba využít odborné právní zastoupení, pokud stěžovatel sám nemá vysokoškolské právnické vzdělání. Obraťte se s důvěrou na profesionály které můžete najít i na portálu „Otázka na právníka.“ 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

REGISTRACE ADVOKÁTů
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít