Spory mezi rodiči a vídání dítěte

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Spory mezi rodiči a vídání dítěte
autor: Otázka na právníka, 25 Aug, 2017
Spory mezi rodiči a vídání dítěte

Na začátku srpna 2017 vydal Ústavní soud ČR se sídlem v Brně další zajímavý nález z oblasti rodinného práva, který se může dotknout každého z nás. Ve věci výchovy nezletilých dětí bylo vydáno předběžné opatření, které mělo prozatím upravit poměry dítěte na dobu, než se rozhodne definitivně. 

Právo otce na pravidelný kontakt s dítětem bylo omezeno na polovinu 


Omezeno bylo předběžným opatřením, které ale Ústavní soud zrušil. 


Co mohlo být důvodem pro soud, který o uspořádání vztahů dítěte rozhodoval, aby s okamžitou platností takto omezil otci právo se s dítětem vídat? Důvodem bylo tvrzené podezření na zneužívání, které pramenilo ze zlomyslné pomstychtivosti jeho matky. Ta navíc na otce svých dětí podala účelové trestní oznámení. Poté bylo vydáno další předběžné opatření, které zakazovalo otci jakýkoli styk s dětmi až do doby, než se trestní stíhání vyřeší. Toto předběžné opatření tedy stálo spíše na vratkých základech, co se týče důkazů a skutečné prokazatelnosti tvrzených skutečností. Bylo založeno pouze na tvrzení matky a nezletilých synů, které uvedly během rozhovoru se sociálním pracovníkem, který iniciovala matka. To je však podle Ústavního soudu na tak významný zásah do rodičovských práv málo. Každé podezření na spáchaný trestný čin vůči dětem je třeba důkladně prověřit, ale nelze postavit závažná rozhodnutí pouze na tvrzeních. 


Právo otce na styk s dítětem je podle ÚS jeho ústavním právem 


Omezení práva otce na styk s dítětem je totiž podle právního názoru Ústavního soudu omezením jeho ústavního práva na rodinný život a práva na péči o dítě, které zaručuje Listina základních práv a svobod. Manipulace dítětem ze strany jednoho rodiče vůči tomu druhému je totiž stejně nebezpečná jako nebezpeční fyzického zneužívání dětí. Povinností orgánů sociálně-právní ochrany dětí je nastavení takových podmínek a opatření, aby bylo možné účinně předcházet obojímu. Soudkyní zpravodajkou byla JUDr. Kateřina Šimáčková, Ph.D., jedna z předních odborníků na problematiku lidských práv v současné české právní doktríně. Uvedla zajímavou věc – zdůraznila, že rodič, který navádí dítě k nenávisti k jeho druhému rodiči, ho tím vlastně učí nenávisti k sobě samému. Jakkoli komplikované mohou situace v rodině být, dr. Šimáčková vystihla ohromné nebezpečí ohrožení, které s sebou napjaté vztahy mezi rodiči nesou pro zdravý citový vývoj nezletilého dítěte. Její slova a uvedený nález Ústavního soudu by měl být varováním pro všechny rodiče, aby ve snaze potrestat svého bývalého životního partnera neubližovali nevědomě také svým dětem. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít